Rajoni Spanjoll ndalon pirjen e duhanit në ambientet publike për të parandaluar përhapjen e Covid-19

Autoritetet në rajonin spanjoll të Galicia të enjten ndaluan pirjen e duhanit në vende publike në përpjekje për të parandaluar përhapjen e infeksioneve koronavirus. Zyrtarët në rajonin veriperëndimor njoftuan një ndalim të ndriçimit në rrugë dhe hapësirat e jashtme, përfshirë restorante dhe bare, nëse distanca prej dy metrash nuk mund të mbahet midis njerëzve.

Ekziston një rrezik i shtuar i transmetimit Covid-19 për njerëzit që pinë duhan ose tymosin pasi duhet të heqin maskat e tyre, të cilat janë të detyrueshme në hapësira publike, dhe të kenë kontakt të përsëritur me gishtat dhe gojën, sipas qeverisë lokale. Galicia është rajoni i parë spanjoll që vendos këtë masë, me autoritetet e tjera lokale gjithashtu duke marrë parasysh kufizime të ngjashme.

Spanja po përballet me shkallën më të keqe të transmetimit në Evropën perëndimore dhe rajonet gjysmë-autonome të saj kanë vendosur masa të ndryshme për të provuar dhe frenuar përhapjen e infeksioneve. Autoritetet rajonale kanë një gamë të kompetencave, duke përfshirë imponimin e bllokimeve selektive në lokalitetet në territoret e tyre, kufizimin e vizitave në shtëpi pleqsh, zvogëlimin e kapacitetit dhe orarit të hoteleve dhe ambienteve të jetës së natës, vendosjen e një numri maksimal të njerëzve në tubime private dhe intensifikimin e ndjekjes dhe testimit.

LaPrensaLatina

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale