Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar

Qytetet më të shtrenjta për të jetuar


Numri i vendeve të shtrenjta për të jetuar ka ardhur në rritje. Tri vende më të shtrenjtat për të jetuar gjatë vitit 2019, sipas studimit vjetor të CNN Travel janë: Parisi, Singapori dhe Hong Kong.

Parisi në vitin 2003 ishte i 10-i në listë, ndërsa këtë vit u pozicionua disa vende më lart. Hong Kong-u u rrit me tre pozicione krahasuar me një vit më parë. Sipas anketës vjetore vendet europiane dhe aziatike kanë filluar të dominjnë vitet e fundit. Osaka e Japonisë u ngjit në gjashtë pozicione. Vendin  e pestë e zë Zvicra me Gjenvën. New York-u dhe Los Angelos janë të vetmet qytete të Amerikës së Veriut, të cilat janë pozicionuar në top 10 vendet më të shtrenjta. Qyteti i Engjëjve (LA) u quajt qyteti i 10-të më i shtrenjtë në botë, përsa i përket kontinentint të Amerikës. Qytete si Zyryh dhe Gjeneva, të cilat janë të pozicionuara përkatësisht në vendi e pestë dhe të katërt, janë cilësuar si vendet që shpenzonin më shumë për përkujdesjen personale dhe argëtimin. Kopenhagen, i cili renditet i shtati në listë mendohet të jetë i shtrenjtë për shkak të shpenzimeve të larta të transportit, rekreacionit dhe kujdesit personal. Ndërkohë, Stambolli i Turqisë ka shënuar një rënie me 48 pozicione dhe për këtë ka ndikuar rënia e vlerës së lirës turke.

Kostoja e jetesës në Mbretërinë e Bashkuar ka shënuar rritje ç’ka e ka rritur Londrën në 8 pozicione. San Francisko është bërë edhe një vend më i shtrenjtë për të jetuar, duke u rritur 12 pozicione dhe renditet kështu në vendin e 25-të. “Ne u kushtojmë vëmendje kostove të konverguara në qytetet tradicionalisht më të shtrenjta si: Paris, Singapori, Zyrihu, Gjeneva, Kopenhageni dhe Hong Kong-u, është një testament për globalizimin dhe ngjashmërinë e shijeve dhe modeleve të blerjeve”, thotë Roxana Sllavçeva, redaktore e sondazhit.

Lexo:  5 vendet e Europës ku femrat në fushën e shkencës punojnë më të lumtura

Pë t’u shqetësuar mbetet fakti që vendet në zhvillim si Stamboll, Tashkent, Moskë dhe Shën Petersburg, për shkak të inflacionit të lartë të qëndrueshëm dhe zhvlerësimit të monedhës po shënojnë rënie në renditjen në listë. Në fund të listës qëndron Caracas. Kryeqyteti i Venezuelës ishte në fund të listës këtë vit, pozicion ky që para një viti ishte i zënë nga Siria. Një rritje prej 49 vendesh ka shënuar kryeqyteti i Bullgarisë Sofja, i cili ka rritur pozicionimin e saj duke u ngjitur me 29 pozicione.

Ju prezantojmë me 10 vendet më të shtrenjta në botë për të jetuar përgjatë vitit 2019:

 • Singapori
 • Paris, Francë
 • Hong Kong
 • Zurich, Zvicër
 • Geneva, Zvicër
 • Osaka, Japan
 • Seoul, South Korea
 • Copenhagen, Denmark
 • New York
 • Tel Aviv, Israel
 • Los Angeles

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0