Qytetet më të shtrenjta për të jetuar


Numri i vendeve të shtrenjta për të jetuar ka ardhur në rritje. Tri vende më të shtrenjtat për të jetuar gjatë vitit 2019, sipas studimit vjetor të CNN Travel janë: Parisi, Singapori dhe Hong Kong.

Parisi në vitin 2003 ishte i 10-i në listë, ndërsa këtë vit u pozicionua disa vende më lart. Hong Kong-u u rrit me tre pozicione krahasuar me një vit më parë. Sipas anketës vjetore vendet europiane dhe aziatike kanë filluar të dominjnë vitet e fundit. Osaka e Japonisë u ngjit në gjashtë pozicione. Vendin  e pestë e zë Zvicra me Gjenvën. New York-u dhe Los Angelos janë të vetmet qytete të Amerikës së Veriut, të cilat janë pozicionuar në top 10 vendet më të shtrenjta. Qyteti i Engjëjve (LA) u quajt qyteti i 10-të më i shtrenjtë në botë, përsa i përket kontinentint të Amerikës. Qytete si Zyryh dhe Gjeneva, të cilat janë të pozicionuara përkatësisht në vendi e pestë dhe të katërt, janë cilësuar si vendet që shpenzonin më shumë për përkujdesjen personale dhe argëtimin. Kopenhagen, i cili renditet i shtati në listë mendohet të jetë i shtrenjtë për shkak të shpenzimeve të larta të transportit, rekreacionit dhe kujdesit personal. Ndërkohë, Stambolli i Turqisë ka shënuar një rënie me 48 pozicione dhe për këtë ka ndikuar rënia e vlerës së lirës turke.

Kostoja e jetesës në Mbretërinë e Bashkuar ka shënuar rritje ç’ka e ka rritur Londrën në 8 pozicione. San Francisko është bërë edhe një vend më i shtrenjtë për të jetuar, duke u rritur 12 pozicione dhe renditet kështu në vendin e 25-të. “Ne u kushtojmë vëmendje kostove të konverguara në qytetet tradicionalisht më të shtrenjta si: Paris, Singapori, Zyrihu, Gjeneva, Kopenhageni dhe Hong Kong-u, është një testament për globalizimin dhe ngjashmërinë e shijeve dhe modeleve të blerjeve”, thotë Roxana Sllavçeva, redaktore e sondazhit.

Lexo:  5 vendet e Europës ku femrat në fushën e shkencës punojnë më të lumtura

Pë t’u shqetësuar mbetet fakti që vendet në zhvillim si Stamboll, Tashkent, Moskë dhe Shën Petersburg, për shkak të inflacionit të lartë të qëndrueshëm dhe zhvlerësimit të monedhës po shënojnë rënie në renditjen në listë. Në fund të listës qëndron Caracas. Kryeqyteti i Venezuelës ishte në fund të listës këtë vit, pozicion ky që para një viti ishte i zënë nga Siria. Një rritje prej 49 vendesh ka shënuar kryeqyteti i Bullgarisë Sofja, i cili ka rritur pozicionimin e saj duke u ngjitur me 29 pozicione.

Ju prezantojmë me 10 vendet më të shtrenjta në botë për të jetuar përgjatë vitit 2019:

 • Singapori
 • Paris, Francë
 • Hong Kong
 • Zurich, Zvicër
 • Geneva, Zvicër
 • Osaka, Japan
 • Seoul, South Korea
 • Copenhagen, Denmark
 • New York
 • Tel Aviv, Israel
 • Los Angeles

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale