Qytetarët që nuk kanë marrë ende pagën e luftës, afat deri në 25 gusht për ankesat

pagën e luftës

Të gjithë qytetarët që ende nuk kanë përfituar nga dy paketat ndihmëse të qeverisë, duhet të paraqesin ankesë deri më 25 gusht pranë drejtorisë rajonale të tatimeve.

“Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton të gjithë tatimpaguesit dhe individët e interesuar se data 25 gusht 2020 është afati i fundit i paraqitjes së ankesave për përfitim të ndihmës financiare sipas Paketave 1 dhe 2”, njofton DPT.

Institucioni i kujton qytetarëve të kontrollojë të dhënat e plotësuara në formularin e aplikimit, në mënyrë që të korrigjojnë të dhënat e hedhur gabim. Paketa e parë përfshinte dhënien e dy pagave mujore nga 26 mijë lek ndërsa paketa e dytë përfshin një page të vetme 40 mijë lek.

Lexoni: Rusia prezanton vaksinën anti-COVID, ekspertët janë të shqetësuar

Nga paketa e parë përfitojnë të gjithë personat, biznesi i të cilëve është mbyllur me urdhër të ministrisë së Shëndetësisë. Ndërsa nga paketa e dytë përfitojnë personat që janë hequr nga puna ose kanë mbyllur biznesin si pasojë e masave kundër koronavirusit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale