Qeveria do të shpallë thirrjen për tender të Spitallës - Business Magazine Albania

Qeveria do të shpallë thirrjen për tender të Spitallës


Qeveria do të hapë sërish garën për ndërtimin e zonës ekonomike të Spitallës. Pasi dështoi herën e shkuar, Ministria e Ekonomisë do të rishpallё brenda muajit të ardhshëm thirrjen e dytë për tenderin e Spitallës.

“Tashmë e riformatuar në një sipërfaqe më të vogël, prej rreth 100 ha, ç’ka do ta bënte më të shpejtë investimin dhe vënien në operim të zonës”, shprehet Ervin Mete, zëvendësministër i Ekonomisë.

Qeveria shpreson se reduktimi i sipërfaqes nga 500 në 100 hektarë do të ulë koston dhe do të zgjojë më shumë interes tek investitorët e huaj.

“Ne kemi shumë kërkesa nga ambasadat për tenderin dhe jemi në kontakt të vazhdueshëm me operatorë të caktuar. Këtë herë do i lëmë më shumë kohë tenderit në dispozicion”, thotë Mete.

Sipas ministrisë, në zonë do të lejohen vetëm kompanitë që kanë nivel të lartë teknologjik dhe vijnë nga industritë e reja.

“Gjithmonë theksi vihet tek ato kompani që shërbejnë si zhvillues dhe do të arrijnë të thithin industri të reja inovative, teknologji të pastra, të cilat të plotësojnë bazën e biznesve që ne kemi, jo duke qënë në konkurrencë me to”, thotë Mete.

Prej vitit 2006, Shqipëria është përpjekur të ndërtojë një zonë të lirë ekonomike, për të thithur teknologji të avancuar në ekonomi dhe rritur eksportet. Por, deri më tani të gjitha përpjekjet kanë dështuar dhe rasti më i fundit ishte tenderi i Spitallës një vit më parë.

 

/Top-Channel

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0