Qeveria do të kompensojë ndërtuesit e punëve publike për lëndën e parë - Business Magazine Albania

Qeveria do të kompensojë ndërtuesit e punëve publike për lëndën e parë

Qeveria do të kompensojë deri në 30% të faturave të për materialet e ndërtimit për kontratat e punëve publike.Akti normativ ka marrë miratimin e Këshillit të Ministrave në mbledhjen e tij të fundit dhe parashikon mbështetje shtesë nga buxheti i shtetit për kompanitë që po ndërtojnë projektet infrastrukturore rrugore si dhe ato të procesit të rindërtimit.

Formula e llogaritjes së subvencionimit të materialeve bazë që përdoren në ndërtim do të bëhet bazuar në çmimet e parashikuara në kontratën e nënshkruar me zbatuesin e projekteve dhe çmimet aktuale me të cilat po i blejnë këto produkte.

“Është një akt që ka kaluar në mbledhjen e kaluar të KM parashikon një kompensim për rritjen e çmimeve për disa produkte të caktuara deri në nivelin 30%. Më konkretisht, autoritetet kontraktore do të marrin në analizë faturat e shtuara për kategoritë e shtuara të hekurit, bitumit, tubave plastike që kanë pësuar një rritje çmimesh në tregjet ndërkombëtare për shkak të luftës. Do të analizojmë çmimet e paraqitura në preventive nga kontraktorët dhe faturat duke njohur maksimalisht 30% rritje të çmimeve të këtyre produkteve.

Këtë masë mbështetëse, për të cilën nuk ka një ende një shifër zyrtare se sa do të jetë fondi që do të vihet në dispozicion të këtyre kompanive që zbatojnë tenderat për investimet publike, qeveria e argumenton me shtrenjtimin e çmimit të materialeve të ndërtimit veçanërisht pas luftës në Ukrainë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0