Punonjës të Apple japin dorëheqjen. Kompania nuk i lejon të punojnë në distancë - Business Magazine Albania

Punonjës të Apple japin dorëheqjen. Kompania nuk i lejon të punojnë në distancë

Apple

Vendimi i ashpër i Apple për punën në distancë po bën që disa punonjës të largohen dhe të tjerët të marrin në konsideratë veprime ligjore kundër kompanisë, raporton The Verge.

Stafi ka folur në një kanal të brendshëm në Slack për mënyrën se si kompania duket se po nuk po lejon më punën nga shtëpia dhe pritet që të gjithë të kthehen zyrtarisht në zyrë në shtator.

Qëndrimi i ashpër i Apple për punën në distancë është i pazakontë mes sipërmarrjeve të Silicon Valley. Twitter u tha punonjësve në maj të 2020 se do të ishin në gjendje të punonin nga shtëpia përgjithmonë. Facebook ndoqi të njëjtin shembulli në Prill të këtij viti, duke thënë që stafi mund të vazhdojë të punojë në distancë pas pandemisë.

Lexoni: Xiaomi fiton terren, tejkalon Apple dhe ndjek Samsung

Mesa duket sipas burimeve të brendshme kompania nuk do të lejojë më punën nga shtëpia dhe shumë punonjës të cilët nuk e pranojnë këtë do të jenë pa punë duke filluar nga shtatori.

Sipas Verge, punonjësit po flasin tani se si ta detyrojnë Apple të bjerë dakord për diçka të mesme ose do të ndërmarrin veprime ligjore.

Apple në qershor njoftoi se do të miratonte një model hibrid të kthimit në punë nga shtatori që kërkonte që punonjësit të shkojnë tre ditë në javë në punë. Pas njoftimit, 80 persona nga stafi i Apple i dërguan një letër CEO Tim Cook duke i shprehur zhgënjimin e tyre. Në qershor, një studim i brendshëm zbuloi se pothuajse 90% e punonjësve dëshironin të punonin nga shtëpia për një kohë të pacaktuar.

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0