Punëtorët e dyqaneve të Apple po përpiqen të krijojnë një sindikatë - Business Magazine Albania

Punëtorët e dyqaneve të Apple po përpiqen të krijojnë një sindikatë

sindikatë

Pavarësisht se të ardhurat e Apple janë rritur me 138 miliardë dollarë që nga viti 2017, punonjësit e shitjeve me pakicë thonë se pagat e tyre nuk kanë mbajtur ritmin me inflacionin.

Punëtorët, në të paktën tetë dyqane Apple, janë afër paraqitjes së dokumenteve të nevojshme për të krijuar një sindikatë. Kjo do të thotë se lëvizja punëtore që ka përfshirë Amerikën ka mbërritur edhe në pragun e kompanisë më të vlefshme në botë. Organizatorët po merren prej njëfarë kohe mesa duket: Washington Post raporton se grupet kanë mbështetjen e sindikatave të mëdha kombëtare dhe presin që së shpejti të paraqesin peticionet e tyre zyrtare në Bordin Kombëtar të Marrëdhënieve të Punës. Raporti shton se të paktën gjashtë dyqane të tjera Apple janë “në faza më pak të avancuara”.

Frustrimet e punëtorëve për pagën në orë, përfitimet dhe mirëqenien kanë nxitur shpërthimin e sindikatave të vendit. Punëtorët në magazinat e Amazon po përpiqen të bashkohen me sindikatat, baristët në dhjetëra kafene të Starbucks po ashtu dhe dhjetëra mijëra punëtorë të sindikalizuar në John Deere, Frito-Lay dhe Kellogg kanë marrë pjesë në greva.

Punonjësit e Apple Store thonë se “tani është koha” edhe për ta. Rritja e të ardhurave të punëdhënësit të tyre ka qenë e jashtëzakonshme vitet e fundit. Apple arriti 378 miliardë dollarë shitje vitin e kaluar, krahasuar me 240 miliardë dollarë në vitin 2017. Kjo do të thotë se pesë vjet më vonë, kompania po bën rreth 58% më shumë të ardhura. Por, punonjësit e shitjes me pakicë thonë se pagat e tyre nuk janë rritur as me ritmin e inflacionit.

Lexoni: Rrjeti social i Donald Trump kryeson listat e aplikacioneve të Apple

Ideja e bashkimit të Apple Stores do të dukej e pabesueshme vetëm pak kohë më parë. Apple është i madh dhe i fuqishëm dhe nuk ka historinë e sindikatave kundër Amazon dhe Starbucks. Ndërsa të gjithë e dinë se inxhinierët dhe dizajnerët e Apple në Cupertino paguhen mirë dhe marrin përfitime, punonjësit e Apple Store thuhet se fitojnë midis 17 dhe 30 dollarë në orë, gjithashtu mbi mesataren për shitjen me pakicë.

Por, punonjësit thonë se kompania tashmë po shkon drejt prishjes së organizimit të  tyre. Ata thonë se në një dyqan, menaxherët janë të vetëdijshëm për përpjekjet dhe kanë filluar t’u shpjegojnë anëtarëve të ekipit se sindikatat mund të mos i zgjidhin problemet e tyre dhe madje mund të ulin pagat e tyre ose ta detyrojnë Apple të reduktojë përfitimet dhe mundësitë e tjera.

Në Gusht, u krijua një grup i quajtur Apple Together; thuhet se përfaqëson 100,000 punonjës të Apple në SHBA dhe i dërgoi një letër të hapur Tim Cook dhe drejtuesve të tjerë të lartë, duke u kërkuar të përmirësojnë kushtet e punës dhe drejtuesit të marrin përgjegjësi për veprimet e papranueshme. “Qindra prej nesh i kemi dokumentuar historitë tona të abuzimit, diskriminimit dhe ngacmimit”, thuhej në letër. “Qindra prej nesh kanë dokumentuar raportimin e historive tona përmes kanaleve të brendshme dhe nuk kanë marrë asnjë lehtësim.”

Punëtorët e Apple Store thonë se qëllimi është të shtyjnë kompaninë e tyre, e cila vlerësohet në pothuajse 3 trilionë dollarë, të ndajë fitimet e saj rekord me punonjësit e shitjes me pakicë. “Kam shumë bashkëpunëtorë dhe miq që i dua sinqerisht dhe nuk bëjnë mjaftueshëm për t’ia dalë”, tha një organizator”. Ata po luftojnë dhe po lëndohen, dhe ne punojmë për një kompani që ka burimet për t’u siguruar që ata të kujdesen për ne.”

/FC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0