Pse të punoni nga shtëpia nuk është në avantazhin tuaj?


Një studim i ri tregon se të punuarit nga shtëpia nuk ofron ndonjë potencial të madh për të fituar më shumë të ardhura.

Një studim i ri nga faqja e internetit për punët remote, Flex Jobs, renditi punët më të zakonshme që mund të bëhen në shtëpi, por ajo që u vë re është se këto punë nuk arrinin të nxirrnin të ardhura aq sa kur punohet nga zyra. BusinessMag në këtë artikull ju sjell tre arsyet pse ndodh kjo gjë.

Lexoni: 4 parashikime për të ardhmen e punës

1. Nuk keni kohë të mjaftueshme të merreni me menaxhimin

Nëse doni të bëni më shumë para, ju keni nevojë për menaxhim për të provuar vlerën tuaj. Është më e vështirë për menaxherët tuaj që të vlerësojnë ndikimin që ju keni kur nuk jeni përreth. Puna në zyrë ju jep mundësinë për të ndarë idetë tuaja, për të diskutuar arritjet tuaja dhe për të treguar aftësitë tuaja. Mendoni për veten si një biznes me një person, i cili duhet të jetë përgjegjës për “shitjen e vetes”. Kjo është shumë më e vështirë për ta bërë nga shtëpia juaj.

2. Rrjeti juaj nuk po rritet

Duke punuar nga shtëpia kufizoni mundësitë për të krijuar lidhje me njerëzit që mund të garantojnë ekspertizën tuaj. Në këtë mënyrë ju zvogëloni mundësitë që keni për të ndërtuar lidhje të forta me profesionistë që mund të ndihmojnë karrierën tuaj të rritet dhe nëse e humbni punën tuaj, ju mund të mos keni një rrjet të mjaftueshëm për t’ju ndihmuar të gjeni një punë tjetër.

3. Do të humbni mundësinë për të fituar aftësi të reja

Kur punoni nga shtëpia, nuk shihni ndryshimet që ndodhin brenda organizatës dhe si ato mund të ndikojnë në punësimin tuaj të ardhshëm. Më e rëndësishmja, ju humbisni mundësitë për të parë se ku mund të shtoni më shumë vlerë në kompani në mënyrë që të kërkoni më shumë para. Qëndrimi në krye të trendeve dhe ndryshimeve në rrugën tuaj të karrierës apo industrisë është jetike në ditët e sotme. Gjërat ndryshojnë brenda kompanive në një ritëm shumë të shpejtë. Kur punoni nga shtëpia nuk keni mundësi t’i shihni të gjitha këto, që do të thotë që mund të vononi në aspektin e vlerës tuaj ndaj organizatës.

Lexoni: Si të bindni shefin tuaj që t’iu lejojë të punoni në distancë?

Puna nga shtëpia është një mundësi e dëshirueshme për shumë njerëz.

Nëse nuk kërkoni të keni të ardhura me gjashtë shifra, atëherë shanset janë më të mira që mund ta realizoni ëndrrën tuaj për të punuar nga distanca. Por vetëm sigurohuni që i kuptoni implikimet. Ka kompromise për të gjitha punët. Njohja e kufizimeve mund t’ju ndihmojë të minimizoni dobësitë tuaja.

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale