Pse shumica e njerëzve dështojnë në freelancing? - Business Magazine Albania

Pse shumica e njerëzve dështojnë në freelancing?

freelancing

Ndërsa industria e freelance vazhdon të rritet, gjithnjë e më shumë njerëz po mendojnë të heqin dorë nga punët e tyre me kohë të plotë për t’u bërë profesionistë të pavarur.

Trendi është theksuar nga kompani si Uber dhe Airbnb, të cilat përqafojnë një kulturë të fortë të punës nga shtëpia. Sidoqoftë, përpara se të hidheni në profesionin e pavarur, duhet të pyesni veten nëse ia vlen.

Në këtë artikull po ju sjellim arsyen pse shumica e njerëzve dështojnë në punën si freelancing por së pari, le të diskutojmë disa nga të mirat dhe të këqijat që vijnë nga të qenit freelancer.

Lexoni: Ngritja e ekonomisë “freelancer”

Avantazhet e freelancing

Puna e pavarur është kryefjala e këtyre ditëve, dhe për arsye të mirë. Freelancing nuk është vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të marrë përvojë të mirë, por është gjithashtu një burim fantastik të ardhurash. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë ndaj 9-5, puna si freelancer mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet. Dhe nëse keni një aftësi për të cilën njerëzit janë të gatshëm të paguajnë ose diçka për të cilën jeni të apasionuar, atëherë puna si freelancer mund të jetë mënyra e përsosur për ju.

Freelancing është bërë mjaft popullor në dekadën e fundit. Të jesh shefi i vetes dhe të punosh nga shtëpia janë dy arsyet kryesore pse puna si freelancer po rritet kaq shpejt. Ka shumë përfitime të tjera të qenit freelancer, si fitimi i më shumë parave dhe lirisë, por këto dy janë të mjaftueshme për të tunduar këdo që ta provojë atë. Puna e pavarur mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për shumë njerëz që të fitojnë të ardhura me kohë të plotë ose të ardhura të qëndrueshme dytësore. Megjithatë, si me të gjitha gjërat që duken shumë të mira për të qenë të vërteta, ka edhe një anë negative.

Disavantazhet e freelancing

Freelancing mund të duket si një ëndërr e realizuar. Ideja për të punuar nga shtëpia, për të caktuar orët tuaja dhe për të marrë goxha para është jashtëzakonisht tërheqëse për shumë njerëz. Por kur shikoni anën negative të profesionit si freelancer, është e lehtë të kuptoni pse kaq shumë njerëz dështojnë.

Si fillim, freelancers janë shefat e tyre, kështu që ata duhet të marrin përsipër të gjitha përgjegjësitë e drejtimit të një biznesi. Kjo përfshin marketingun, kontabilitetin, shitjet dhe më shumë. Shumë freelancers luftojnë me këto sfida për vite përpara se të heqin dorë dhe të kthehen në një punë tradicionale.

Ideja për të punuar nga shtëpia, për të qenë shefi juaj dhe puna e pavarur është diçka që shumica e njerëzve e duan. Jeta e një freelancer është shumë më tërheqëse sesa të kalosh orë të tëra në një zyrë të mbyllur, por a është gjithçka ashtu siç duhet të jetë? A janë të gjithë ata që punojnë si freelancer të kënaqur me mënyrën se si i bëjnë gjërat?

Pra, tani, më lejoni t’ju shpjegoj pse shumica e njerëzve dështojnë në freelancing.

Lexoni: 7 këshilla për t’u bërë një freelancer i suksesshëm

Mungesa e aftësive

Shumica prej nesh janë të mirë në disa aftësi që e bëjnë profesionin tonë, por kaq nuk mjafton. Të gjithë ne kemi nevojë për dy aftësi. Njëra për ofrimin e shërbimeve dhe e dyta për të fituar para. Të bësh shumë para është një aftësi në vetëvete. Aftësia për të fituar para vjen me artin e shitjes së vetes. Do të thotë që duhet të jesh një marketer, menaxher dhe vendimmarrës i mirë për të pasur sukses në industrinë e freelance. Shumica e njerëzve nuk e kanë idenë se si të arrijnë klientët. Ata nuk dinë të promovojnë produktet ose shërbimet e tyre dhe përfundojnë duke dështuar.

Nëse dëshironi të jeni shefi i vetes tuaj…
Mendoni si shef, punoni si shef!

/medium 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0