Pse nuk i mbajmë dot mend ato që lexojmë online? - Business Magazine Albania

Pse nuk i mbajmë dot mend ato që lexojmë online?


Nëqoftëse të ka ndodhur kështu, atëherë nuk je i vetmi. Këtë javë në The Verge Lizzie Plaugic rrëfeu se ishte e paaftë të gjente videon e saj të preferuar të gjimnazit në Youtube. Si shumë të tjerë që kanë patur një artikull të preferuar apo një video ka kaluar me shpejtësi në memorien tuaj, ajo thotë se nuk i kujtohet titulli i kanalit në Youtube apo i ndonjë video tjetër, thjesht detaje të vogëla, si për shembull kënga që shoqëronte klipin…

Studimet kanë treguar se Interneti luan me memorien tuaj në shumë mënyra. Si fillim, një studim në 2011 në Science tregoi se nëqoftëse ti mendon se e ke aftësinë për ta riparë një informacion me vonë, atëherë je më i predispozuar për ta harruar. Kërkime të tjera thonë se fakti që website-t nuk kanë shumë të dhëna grafike—si përshembull numra dhe vendodhjen e paragrafit—si librat apo tekste të ndryshme, bën që ti të harrosh atë çfarë ke kërkuar në Internet. Dhe sikur të mos mjaftonte kjo shtimi i faqeve te lëvizëshme apo video-ve të shkurtra, na e bën më të lehtë të harrojmë gjithçka dhe të humbasim në detin e informacionve.

‘’Tag-et, thumbnails, apse-nuk-i-mbajme-dot-mend-ato-qe-lexojme-online-businessmagpo titujt e shkurtër që shfaqen kudo, të vështirësojnë më shumë punën,’’ pohon Plaugic.

Tani, e vetmja mënyrë për ta parë më vonë përmbajtjen e dëshiruar është ta ruash atë në një vendndodhje tjtër. Kjo jo vetëm që lehtëson mënyrën për të ndjekur informacionin, por gjithashtu ndihmon në përmirësimin e memories.

Në një studim të bërë në vitin 2015, kërkimet e Universitetit të Kalifornisë Santa Cruz dolën në përfundimin se njrëzit që e ruanin një informacion përpara se të largoheshin nga faqja në të cilën ndodheshin , ishin në gjendje të kujtonin përmbajtjen e atij informacioni.

Gjithashtu, e vlefshme mund të jetë dhe një metodë e vjetër, si përshembull të mbash shënim fjalët kyçe apo fjalë të ngjashme për të fiksuar më mirë atë që ke klikuar. Kurse zgjidhja më e lehtë do të ishte ajo e printimit të informacionit.

 

/Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0