Pse investitorët nuk kanë pse të frikësohen nga shpërthimi i flluskës bitcoin?


Bitcoin mbetet ende diskutimi i tregjeve financiare.

Rritja e çmimeve stratosferike këtë vit, e treguar në grafikun e mëposhtëm nga Capital Economics, ndihmon të shpjegojë se pse ka kaq shumë interes për momentin.

Fenomenale, apo jo?

Përveç spekulimeve se pse çmimet janë rritur deri më tani në mënyrë kaq të shpejtë, pika tjetër kryesore për të cilën flitet, është nëse bitcoin është një flluskë, e destinuar për të shpërthyer.

Lexoni: Prishtina tashmë do të ketë ATM-në e parë funksionale të Bitcoin

Ndërkohë që debati nuk ka gjasa të zgjidhet në një periudhë afatshkurtër, Andrew Kenningham, ekonomisti kryesor në Capital Economics thotë se, edhe nëse flluska e bitcoin plas, pasojat e saj të mëvonshme do të jenë të vogla për tregje më të gjera të aseteve, në sistemin bankar ose ekonominë globale.

“Së pari, mund të ketë një goditje ndaj shpenzimeve familjare pasi njerëzit që kanë investuar pësojnë humbje. Por, kapitalizimi i tregut të bitcoin është shumë i vogël për të qenë një shqetësim. Aktualisht ajo është rreth 240 miliardë dollarë, gjë që është shumë më e vogël se vlera e përgjithshme e arit në vlerë prej $ 8 trilionë dollarësh ose vlera e Apple në 900 miliardë dollarë.

“Nëse çmimi i bitcoin bie në zero sot, humbjet e kartmonedhës do të ishin ekuivalente me një rënie prej 0.6% të çmimeve të kapitalit Amerikan. Ndërsa shumica e investitorëve kanë blerë bitcoin me çmime shumë më të ulta, humbjet përkatëse do të jenë ndoshta më të vogla.”

Kjo tabelë nga Capital Economics krahason vlerën aktuale neto të Bitcoin në krahasim me tregjet e tjera më të qëndrueshme të aseteve.

Duke pasur parasysh vlerën relativisht të vogël në tablonë e madhe, Kenningham thotë se një flluskë bitcoin do të ketë pak pasoja për sistemin bankar global, sepse bitcoin mbahet dhe tregtohet jashtë sektorit bankar.

Lexoni: Po nëse flluska e Bitcoin “shpohet”?

“Ndryshe nga flluskat në sektorin e teknologjisë në fund të viteve 1990 dhe në pronat e SHBA disa vjet më vonë, një shpërthim i flluskës bitcoin nuk do të ketë implikime sistemike, makroekonomike.

Vlera e përgjithshme e bitcoin është ende shumë e vogël dhe ka pak lidhje me ekonominë,” përfundon ai.

burimi: BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale