Profesori i Harvardit: Ja si mund ti japim fund Covid-19 në tri javë

Të gjitha vendet e botës vazhdojnë të kërkojnë zgjidhje, për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit, që ka prekur pjesën më të madhe të planetit prej më shumë se tetë muajsh. Rastet e të infektuarve dhe viktimave janë alarmante, ndaj vaksina pritet me padurim që ta ndalojë virusin.

Sidoqoftë, Michael Mina, një shkencëtar në Universitetin Amerikan të Harvardit, ka propozuar një metodë të re të zbulimit dhe parandalimit të sëmundjes. Është një teori që mund të shmangë disa pasoja, siç janë mbyllja, diçka që autoritetet e vendeve nuk duan ta përsërisin, në mënyrë që të mos dëmtojnë edhe më shumë ekonomitë e tyre.

Mina sugjeron kryerjen e testeve të shpejta në shtëpinë e secilit person, pa pasur nevojë për specialistë dhe që do të kishte një çmim rreth një dollar për njësi. Ato do të ishin shirita letre, që do të futeshin në një tub me kimikate, ku gjendet një kampion i pështymës ose mukozës, dhe pas 15 minutash do të dilnin rezultatet.

Kjo teknikë tashmë ekziston, por nuk është e autorizuar nga autoritetet shëndetësore për shkak të besueshmërisë së saj të ulët në krahasim me testet PCR. Sidoqoftë, profesori i Harvardit aludon në faktin se “testet PCR janë të ngadalta (të paktën 24 orë që të dalin rezultatet) dhe ato evidentojnë njerëz që prej kohësh kanë pushuar së qeni ngjitës”. Përveç kësaj, ai këmbëngul se “kjo do të shmangte dorën e rëndë mbi popullatën”, duke iu referuar masave të rrepta që janë marrë për të parandaluar përhapjen e virusit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale