Procedurat që duhet të ndiqni për të aplikuar për leje qarkullimi ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Procedurat që duhet të ndiqni për të aplikuar për leje qarkullimi ndërkombëtare


Aplikim për leje qarkullimi ndërkombëtare” është një shërbim elektronik, i cili u mundëson qytetarëve/bizneseve të aplikojnë online, si dhe të kryejnë online pagesën përkatëse të aplikimit për pajisjen me leje qarkullimi ndërkombëtare.

Baza ligjore:

– Ligji nr. 8378, datë 22.07.1998, Kodi Rrugor (i ndryshuar)
– VKM nr. 153, datë 04.07.2000, Rregullore në zbatim të Kodit (i ndryshuar)

Dokumentacioni i nevojshëm

Dokumente që ju nevojiten për të marrë shërbimin online:
– Dokument i identifikimit të përdoruesit; kartë identiteti ose pasaportë biometrike (i nevojshëm për t’u loguar në portalin e-Albania).

Dokumente që duhet të dorëzoni në sportelet e drejtorive rajonale:
– Leja e qarkullimit kombëtare
– Dokument identifikimi

Hapat e procedurës

Për të marrë shërbimin:
– Regjistrohuni si qytetar ose si biznes në portal
– Zgjidhni shërbimin “Aplikimi dhe publikimi i të dhënave të lejes së qarkullimit ndërkombëtare”
– Klikoni butonin” Përdor”
– Aplikoni për leje qarkullimi ndërkombëtare
– Kryeni pagesën e aplikimit, duke ndjekur hapat për të kryer pagesën online
– Paraqituni pranë sporteleve të drejtorive rajonale për dorëzimin e dokumenteve përkatëse dhe për tërheqjen e lejes.

Koha e nevojshme për marrjen e shërbimit: Menjëherë pas paraqitjes në sportelin e DPSHTRR-së.

Periudha e vlefshmërisë: 1 vit nga momenti i marrjes së lejes

Kostot: 500 lekë

Orari: Nga e hëna në të premte 08.00 – 16.00

Kontakti: Adresat e Drejtorive Rajonale të Shërbimeve të Transportit Rrugor, dokumenti bashkëngjitur

https://srvd.e-albania.al/sherbimetxml/dokumentasherbimi/5019-Adresat_DPSHTRR.pdf

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0