Procedura që duhet të ndiqni për rimbursimin nga kuponët tatimorë - Business Magazine Albania

Procedura që duhet të ndiqni për rimbursimin nga kuponët tatimorë


Për të qenë pjesë e rimbursimit si pasojë e grumbullimit të kuponëve fiskalë, tashmë ky shërbim mund të merret me anë të “shërbimit online të aplikacionit për dorëzimin e Kuponëve Fiskalë”

“Për të qenë pjesë grupit për rimbursimin nga grumbullimi i kuponëve fiskal, duhet të kryhet Aplikimi përmes web-aplikacionit i çdo qytetari, i cili dëshiron të marrë pjesë, duke plotësuar të dhënat tuaja që kërkohen. Vetëm pasi të keni plotësuar të dhënat tuaja përmes këtij web-aplikacioni, do t’ju gjenerohet Numri Potencial Fitues(NPF). Informacionet e përgjithshme lidhur me procedurat e aplikimit, tërheqjes së NPF dhe dorëzimit të  Kuponëve Fiskalë, mund t’i gjeni në Udhëzimin Administrativ MF-NR 01-2017, Shpjegimin Publik nr. 02/2017 dhe Udhëzuesi”.

Administrata Tatimore e Kosovës tërheq vëmendjen që qytetarët të tregohen të kujdesshëm në aplikim, apo në vendosjen e të dhënave.

“Kujdes! Ju lutemi që të vendosni të dhëna të sakta në aplikacion. Të dhënat të cilat i shënoni gjatë aplikimit si: emrin, mbiemrin, numrin personal, numrin e llogarisë bankare dhe emrin e bankës duhet të jenë të njëjta 100% me informacionet e llogarisë tuaj bankare(emrin, mbiemrin, numrin personal, numrin e llogarisë bankare), në të kundërt Administrata Tatimore e Kosovës nuk mbanë përgjegjësi për mos rimbursim të mjeteve në llogarinë tuaj. Gjithashtu nuk do ju rimbursohen mjetet nëse llogaria juaj bankare është e mbyllur ose jo funksionale,” thuhet në njoftim.

burimi: DITA

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0