Probleme me frenat, Toyota tërheq nga tregu 340 mijë makina - Business Magazine Albania

Probleme me frenat, Toyota tërheq nga tregu 340 mijë makina


Toyota Motor Corporation tërheq 340 mijë modele Prius hybrid në të gjithë botën. Nga kompania të mërkurën u bë e ditur se, për shkak të problemeve me frenat do të tërheqin 212 mijë automjete në Japoni, 94 mijë nga Amerika e Veriut, 17.000 nga Evropa dhe pjesa tjetër nga Australia dhe rajonet e tjera.

Toyota pranon se ka pranuar raportime për aksidente, lëndime dhe raste të vdekjes të shkaktuar nga defekti në frenat e dorës. Por, prodhuesi japonez nuk ka dashur të japë detaje të tjera sepse siç thanë ende janë duke studiuar raportet.

Toyota thotë se kabllo i frenës së dorës mund të shkëputet papritur, i cili pengon frenat në mënyrën adekuate që të mund të ndalojnë mjetin. Nëse ndodh që shoferi të lërë makinën jashtë marshit mund të ndodhë që makina të lëvizë dhe të shkaktojë aksident.

Modelet e Prius me këto probleme janë prodhuar nga gushti 2015 deri në tetor 2016.

Burimi: lajmifundit.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0