Pritet ulja e taksës së plastikës


Pas vendosjes së taksës për mbetjet plastike dhe kundërshtimit të vazhdueshëm të kompanive, qeveria është tërhequr pjesërisht. Një projektligj që ka mbërritur në Kuvend parashikon uljen e taksës për to dhe në përgjigjësi për lëndët primare.

Kur këto lëndë importohen për të prodhuar artikuj të plastikës në vend, taksa parashikohet të zbresë nga 25 lekë/kg që aplikohet tani në 10 lekë/kg”.

Rritja e taksës për importin e lëndëve të riciklueshme, aplikuar disa vite më parë, synonte uljen e importeve dhe rritjen e përpunimit të mbetjeve në vend. Ekonomistët vlerësuan atëherë se një nga arësyet e rritjes së taksës ishte frenimi i importit dhe risku i lartë i menaxhimit të importit të mbetjeve. Industria e riciklimit prej vitesh ka kërkuar të bëhet një ndarje e qartë mes mbetjeve dhe lëndëve të riciklueshme.

Lexo: Parlamenti Europian ndalon tregtimin e plastikës një përdorimshe

Në projektligj parashikohet edhe rimbursimi i taksës, kur prodhimi plastik apo ambalazhet e tjera eksportohen.

Në rastet kur lënda e parë e importuar pritet të përdoret për arësye të tjera (pra, jo ambalazh), propozimi është që lënda të mos taksohet. Flitet për procese teknologjike për prodhimin e mallrave jo plastikë. Më konkretisht, importi pritet të përjashtohet nga taksat nëse flitet për prodhimin e sfungjerëve, mobiljeve, apo kur prodhohen lëndë të para me përmbajtje proteinike/celuzoike për industrinë e prodhimit të sallameve, apo edhe në funksion të eficencës së energjisë.

Në relacionin që shoqëron projektligjin, parashikohet që efekti financiar të jetë rreth 225 milionë lekë në një vit, nisur nga importet vjetore të plastikës mesatarisht 15 mijë tonë.

Lexo Relacionin e Projektligjit

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale