Preket edhe ekonomia e Silicon Valley. Uber, Lift dhe Airbnb shkurtojnë mijëra vende pune

Preket edhe ekonomia e Silicon Valley. Uber, Lift dhe Airbnb shkurtojnë mijëra vende pune


Dëmtimi ekonomik për shkak të Covid 19, ka mbërritur edhe në Silicon Valley, ku pjesa më e madhe e kompanive të tenologjisë kanë bërë të ditur shkurtime nga puna.

Këtë javë, Uber u bë kompania e fundit që njoftoi shkurtime, duke zbuluar se do të pushojë 3.700 punëtorë – afërsisht 14% të fuqisë së saj globale të punës.

Uber tha se Covid-19 kishte ndikuar në tërë biznesin e saj, përfshirë performancën financiare, investimet në produkte të reja, aftësinë për të tërhequr drejtues dhe strategjinë e korporatës.

Njoftimi i Uber erdhi pasi disa kompani të tjera të teknologjisë thanë se po bënin shkurtime në mes të krizës.

  • Rivali më i madh i Uber, Lyft, njoftoi javën e kaluar se do të pushojë 982 anëtarë të stafit të tij e do të punojë me 288 të tjerë.
  • Airbnb njoftoi këtë javë se do të pushojë 1,900 njerëz – afërsisht 25% e stafit të saj.
  • Yelp njoftoi muajin e kaluar se do të pushonte 1.000 të punësuar dhe më shumë se 1.100 të tjerë do t’i largonte përkohësisht.
  • WeWork njoftoi në mars se do të pushojë 250 punonjës dhe pritet të ndërpresë më shumë punë deri në fund të majit.
  • Kompanitë e mëdha të teknologjisë nuk janë të vetmet të prekura. Rreth 375 startupe kanë pushuar nga puna më shumë se 42 mijë punonjës që nga 11 Marsi.

Po jo të gjitha firmat e teknologjisë janë duke vuajtur në të njëjtën mënyrë. Në tre muajt e parë të 2020, Amazon bëri më shumë se 33 milionë dollarë në orë.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0