Preket edhe ekonomia e Silicon Valley. Uber, Lift dhe Airbnb shkurtojnë mijëra vende pune


Dëmtimi ekonomik për shkak të Covid 19, ka mbërritur edhe në Silicon Valley, ku pjesa më e madhe e kompanive të tenologjisë kanë bërë të ditur shkurtime nga puna.

Këtë javë, Uber u bë kompania e fundit që njoftoi shkurtime, duke zbuluar se do të pushojë 3.700 punëtorë – afërsisht 14% të fuqisë së saj globale të punës.

Uber tha se Covid-19 kishte ndikuar në tërë biznesin e saj, përfshirë performancën financiare, investimet në produkte të reja, aftësinë për të tërhequr drejtues dhe strategjinë e korporatës.

Njoftimi i Uber erdhi pasi disa kompani të tjera të teknologjisë thanë se po bënin shkurtime në mes të krizës.

  • Rivali më i madh i Uber, Lyft, njoftoi javën e kaluar se do të pushojë 982 anëtarë të stafit të tij e do të punojë me 288 të tjerë.
  • Airbnb njoftoi këtë javë se do të pushojë 1,900 njerëz – afërsisht 25% e stafit të saj.
  • Yelp njoftoi muajin e kaluar se do të pushonte 1.000 të punësuar dhe më shumë se 1.100 të tjerë do t’i largonte përkohësisht.
  • WeWork njoftoi në mars se do të pushojë 250 punonjës dhe pritet të ndërpresë më shumë punë deri në fund të majit.
  • Kompanitë e mëdha të teknologjisë nuk janë të vetmet të prekura. Rreth 375 startupe kanë pushuar nga puna më shumë se 42 mijë punonjës që nga 11 Marsi.

Po jo të gjitha firmat e teknologjisë janë duke vuajtur në të njëjtën mënyrë. Në tre muajt e parë të 2020, Amazon bëri më shumë se 33 milionë dollarë në orë.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale