“Pokemon Go” i rrezikshëm si droga - Business Magazine Albania

“Pokemon Go” i rrezikshëm si droga


 

Efektet që ka loja “Pokemon Go” te njeriu janë të njëjta me ato të një halucinogjeni. “Rreziku i kësaj loje është braktisja e realitetit për të jetuar në një alternativë paralele. Efektin e tij mund ta krahasojmë me një halucinacion”, thotë Margherita Spagnuolo Lobb, psikoterapeute, e cila drejton Institutin “Gestalt HCC” në Itali.

Deklarata e saj mbështet alarmin e lëshuar pas ditë më parë nga peshkopi Antonio Staglianò, i cili e ka quajtur lojën “djallëzore dhe alarmante, një sistem totalitar si fashizmi” dhe është shprehur i gatshëm për të nisur një betejë ligjore.

Psikologia thotë përhapja e këtij aplikacioni ngjan me atë të drogës LSD në vitet ’70.

“Kjo lojë, ndryshe nga LSD-ja, nuk është e dëmshme në këndvështrimin biologjik. Përdoruesve të lojës nuk u janë dëmtuar aftësitë fizike, por nuk kanë më kapacitetin për të ndajnë lojën nga realiteti”, thotë ajo.

/ilGiornale.it

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0