Plazhet shqiptare që duhet t'i vizioni me patjetër këtë verë! -

Plazhet shqiptare që duhet t’i vizioni me patjetër këtë verë!

7 plazhe shqiptare që duhet t'i vizioni me patjetër këtë verë!

Shqipëria është bërë një nga destinacionet më të nxehta këtë verë për udhëtime, dhe aktualisht është në trend një shtesë freskuese në listën e pushimeve të njohura  evropiane: plazhet e Shqipërisë.

 

1.Plazhi i Pasqyrave

Saranda është vendi ku gjenden plazhet më të frekuentuara të Shqipërisë çdo verë. Duke zënë vëndin e parë për plazhin më të njohur të vendit është “Mirror Beach” (Plazhi i Pasqyrës), i vendosur ndërmjet fshatrave Saranda dhe Ksamili. Plazhi i Pasqyrës mori emrin e tij për shkak të ujit të jashtëzakonshëm të pastër, pasi banorët pretendojnë se uji mban një efekt magjik për shkak të reflektimit të diellit që shkëlqen mbi të si një pasqyrë.

plazhi i pasqyrave

2.Himarë

Në vendndodhjen e vet, rreth 90 minuta në veri të Sarandës, gjendet fshati i ëmbël bregdetar Himarë. Ajo që njëherë ishte një fshat i vogël peshkimi tani është bërë një destinacion i popullarizuar për pushime, i cili ka plazhe me ngjyra të ndryshme, shkëmbinj të fshehur dhe ujë të një shadëre të blu që është e panjohur për sytë e lirë.

Lexo:Shqipëria “boom” turistësh, 70% e pushuesve nga bota

3.Ksamil

Për ata që dëshirojnë të përjetojnë skenën e jetës së natës në Mesdhe, Ksamil është vendi ku duhet të jeni. Sapo shkelni për herë të parë në Ksamil, menjëherë ndiheni të kënaqur me ndjenjën se keni arritur në Mykonos ose Bregdetin e Amalfit. Megjithatë, ëndrrat tuaja të “Mamma Mia” do të bëhen realitet në Ksamil, sepse fshati është i mbuluar në të gjithë sipërfaqen me barë , si dhe një bregdet të mahnitshëm për të relaksuar dhe thithur rreze dielli shqiptare.

4.Vlorë

Vlora është shtëpia e dashamirësve të natyrës, pasi qyteti bregdetar në jugperëndim të Shqipërisë është vendi i  shkëmbinjve më të mahnitshëm dhe plazheve që duken sikur janë direkt nga një faqe interneti turistike. Shumica e plazheve shqiptare në Vlorë ndodhen pranë kafeneve, restoranteve dhe bareve shqiptare, dhe janë të përsosura për një  koktej paqësore pas një dite surfimi dhe ecje në diellin shqiptar.

5.Dhërmi

Shpeshherë në garë me Plazhin e Pasqyrave për titullin e plazhit më të mirë shqiptar është Plazhi i Dhërmiut, i vendosur në Dhërmi, një fshat në qarkun e Vlorës. Plazhi i Dhërmiut është një nga plazhet më të gjata në Rivierën Shqiptare, duke e bërë një nga plazhet më të frekuentuara të Shqipërisë gjatë verës.

6.Syri i Kaltër

Edhe pse Syri i Kaltër teknikisht nuk është një plazh shqiptar, ky atraksion është në fokus të të gjithë turistëve që kërkojnë të kapin një foto të përsosur Instagrami për të përshkruar një verë tipike  evropiane. Ky burim natyral i mahnitshëm besohet të jetë një nga fenomenet më të bukura natyrale të vendit dhe shpesh kalohet pa i dhënë rëndësi për shkak të pamundësisë për të përmbushur kriteret e listave “10 Plazhet më të Mirë Shqiptare”.

7.Gjipe

Të fshehur nga syri i lirë nga një vijë e shkëputur prej një larmie shkëmbinjsh të mahnitshëm, Plazhi i Gjipës në Himarë kërkohet për natyrën e tij të qetë dhe relaksuese. Ndryshe nga Ksamili ose fshatrat e tjera në Sarandë, Plazhi i Gjipës tërheq ata që dëshirojnë të shkëputen nga orari i punës dhe të lidhen me peisazhet natyrore të gjetura në plazhet shqiptare në të gjithë vendin. Ky plazh shqiptar gjithashtu ofron mundësinë për të bërë kampng në plazh dhe të kaloni një natë nën yjet shqiptare.

l’officiel

 

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0