Platforma e suksesshme Shedul.com e themeluar nga shqiptari William Zeqiri siguron 6 milionë $ financime

Platforma e suksesshme Shedul.com e themeluar nga shqiptari William Zeqiri siguron 6 milionë $ financime


Ky është mendimi prapa Shedul.com, një platformë falas prenotimi dhe software-i me rritjen më të shpejtë në botë për sallonet dhe spa-të. Dhe këtë javë, startup-i me bazë në Dubai njoftoi mbylljen e një raundi prej 6 milionë dollarësh të financimit të Serisë A.

Raundi u drejtua nga partnerët me qendër në Lindjen e Mesme (MEVP) me bazë në Dubai dhe u mbështet nga BECO Capital e Dubait dhe nga Lumia Capital me qendër në San Francisko. Raundi i ri i financimit ndjek një raund të parë të udhëhequr nga MEVP.

Nisur në 2015, platforma modernizon operacionet e biznesit të vogël dhe të mesëm me software intuitiv dhe të lirë. Shedul.com merr shkas nga drejtimi i një biznesi duke menaxhuar rezervimet e takimit, pikat e shitjes, të dhënat e klientëve, burimet njerëzore, inventarin dhe raportimin financiar.

Dhe industria po përgjigjet. Në më pak se dy vjet, Shedul.com ka nënshkruar në heshtje një bazë të madhe përdoruesish të mbi 40,000 tregtarëve në më shumë se 120 vende, shumica prej të cilëve mësuan rreth platformës nga fjalët që qarkullonin. Mbi gjysma e përdoruesve të Shedul.com janë në Shtetet e Bashkuara, ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Australia.

Miliona rezervime bëhen në platformë çdo muaj dhe rriten me një normë mesatare prej 35% në muaj. Platforma është në rrugë të mbarë dhe pritet të përpunojë më shumë se 1 miliardë dollarë rezervime deri në fund të vitit 2017.

Tregtarët që bëjnë kalimin në Shedul.com entuziasmohen rreth ndërfaqes së thjeshtë dhe intuitive, si dhe suportin e saj të këndshëm ndaj konsumatorëve. Në faqet e mediave sociale të kompanisë dhe në faqet e rishikimit të software-it, përdoruesit janë shumë të kënaqur pasi platforma është tërësisht falas.

Bashkëthemeluesi dhe CEO William Zeqiri tha se ai është i ngazëllyer nga rritja, por jo i habitur. “Software i mirë dhe i lirë përhapet shpejt,” tha Zeqiri. “Ne po zgjidhim një pikë kritike për bizneset e vogla duke ripërcaktuar se si ato të angazhohen me klientët përmes teknologjisë”.

Zeqiri dhe bashkë-themeluesi Nick Miller, COO i kompanisë, e konceptuan idenë në një udhëtim në minutën e fundit në Nepal. Banorët e Zelandës së Re i rezervonin fluturimet dhe hotelet e tyre në internet, madje edhe për një vend ku ata nuk kishin qenë. Por pak para largimit të tyre, Zeqiri kuptoi se kishte nevojë për një prerje flokësh.

Nuk gjeta asgjë në minutën e fundit në qytetin tim“, kujton ai.

Bashkë-themeluesit e Shedul-it zbuluan se ofertat software-ike për sallone dhe spa janë shpesh të shtrenjta për blerje dhe të vështira për t’u përdorur. Si rezultat, shumica e bizneseve funksionojnë pa asnjë software: 52% e salloneve në Shtetet e Bashkuara ende menaxhojnë rezervimet e tyre me laps dhe letër.

Me Shedul.com, fitimet në efikasitet të çojnë në mbajtjen më të madhe të konsumatorëve, shpjegoi Miller. “Ne kemi tregtarët që kanë mbi 80% të rezervimeve të tyre të bëra online nga konsumatorët,” tha ai. “Komoditeti rrit angazhimin e konsumatorëve dhe drejtpërdrejtë rezulton në më shumë të ardhura për tregtarët”.

Walid Mansour, partner menaxhues në MEVP, është optimist për potencialin e kompanisë. “Shedul.com është një histori vërtet suksesi botëror dhe një testament në Dubain si qendër për inovacion dhe teknologji“, tha ai.

Themeluesit mbeten të rezervuar për atë që kompania synon në të ardhmen, por thuhet se ata planifikojnë të përdorin fondet nga raundi i fundit i financimit për të shkallëzuar operacionet e tyre dhe për të zgjeruar zhvillimin e produkteve.

Për më shumë informacion, vizitoni Shedul.com ose ndiqni Shedul.com në Facebook, Twitter, Instagram dhe Crunchbase.

Rreth partnerëve të sipërmarrjeve në Lindjen e Mesme (MEVP)

MEVP investon në kompani inovative, në fazën e hershme dhe në fazën e rritjes, të drejtuar nga sipërmarrës të talentuar që ndodhen kryesisht, por jo ekskluzivisht, në Bejrut, Dubai dhe në të gjithë rajonin e MENA-s. Me një ekip prej 17 profesionistësh të VC-ve në 3 zyra në Bejrut, Dubai dhe Silicon Valley, MEVP menaxhon 4 fonde rajonale me më shumë se 120 milionë dollarë në asetet nën menaxhim dhe 60 milionë dollarë në bashkë investime.

MEVP ka një kombinim të veçantë të kualifikimit dhe ekspertizës që lejon që ajo të bashkohet me sipërmarrësit e rinj dhe t’i ndihmojë ata të rriten dhe të zhvillohen, që nga fazat e hershme të kompanive të tyre derisa të arrijnë në fazën e rritjes. Ekipi i MEVP ka përvojë në startup-e, teknologji, sipërmarrje investuese, kapital privat dhe konsultim. Kombinuar, ata kanë investuar në 38 kompani.

Rreth BECO Capital

BECO Capital është një firmë VC (Venture Capital) që siguron rritje të hershme të kapitalit dhe mbështetje praktike për kompanitë e teknologjisë në rajonin e MENA-s, të themeluar nga sipërmarrës të mrekullueshëm që po krijojnë zgjidhje transformuese që zgjidhin probleme të mëdha rajonale.

Ekipi i saj sjell një përvojë të pasur dhe të larmishme në kapitalin sipërmarrës, teknologjinë, sipërmarrjen dhe financat, duke shkaktuar krijimin e vlerës në të gjitha funksionet e biznesit operacional të kompanive. Kjo përfshin ndihmën e tyre për të zgjeruar tregjet e reja në të gjithë rajonin, për të fituar talente kyçe, për të zbatuar përmirësime operacionale, për të miratuar praktikat e qeverisjes së korporatave dhe për të rritur kapitalin e mëtejshëm të rritjes.

Rreth Lumia Capital

Lumia është një fazë zgjerimi e VC që bashkëpunon me kompanitë kryesore të teknologjisë në tregjet e reja të investuara dhe kompanitë e ardhshme amerikane që synojnë këto tregje për të përshpejtuar rritjen. Ne përdorim një strategji ku punojmë ngushtë me ekipet e menaxhimit duke bashkuar idetë e Silicon Valley dhe kontakte me shkëmbimin e njohurive globale dhe marrëdhëniet për të nxitur kompanitë përmes sfidave dhe mundësive në zgjerimin e platformave.

Rreth Surge Ventures Inc

Surge Ventures Inc është shoqëria mbajtëse e Shedul.com.

burimi: prnewswire

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0