Piramida do të jetë "Pallati i Pionierëve" për Teknologjinë e Informacionit

Piramida do të jetë “Pallati i Pionierëve” për Teknologjinë e Informacionit


Piramida e teknologjisë, e shkuara dhe e ardhmja e Shqipërisë. Është prezantuar projekti i ri i transformimit dhe rijetëzimit të Piramidës në Tiranë.

Tirana si San Francisko, Piramida një ‘Silicon Valley’ që garanton zhvillim.

Në prezantimin e projektit ka marrë pjesë kryetari i bashkisë Erion Veliaj së bashku me kryeminstrin Edi Rama dhe Michael Granoff, Drejtor i bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit (AADF).

Piramida do të jetë qendra më e madhe multifunksionale për të rinjtë, e fokusuar kryesisht në arsimimin dixhital, por dhe art e kulturë sipas modelit “TUMO”.

Gjatë fjalës së tij z. Granoff tha se: “Ky projekt pasqyron të ardhmen e Shqipërisë, e nëse fëmijët kanë akses në projekte të tilla ata e kanë më të lehtë të realizojnë ëndërrat e tyre, duke bërë punë me potencial të madh për vendin. Mungesa e projekteve lidhur me teknologjinë për fëmijët pas shkollës ishte një shtysë për realizimin e kësaj nisme.”

Me një fokus të veçantë tek tekonologjia e informacionit, ku fëmijët e moshës 5-18 vjeç të kenë mundësi të mësojnë teknologjinë me mbështetjen e “Fondit Amerikan të Zhvillimit” dhe qendrës “TUMO,” piramida do të jetë një shkollë novatore për software, design, kinema, film, fotografi, montazh dhe shumë prej proceseve të tjera.

Menaxhimi do të jetë i pavarur nga bashkia e Tiranës dhe do të ketë një strukturë menaxhuese përbërë nga 12 artistë.

Fotot më poshtë tregojnë vizionin e ri për Piramidën:

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0