Pinterest detyrohet të paguajë 22.5 mln dollarë gjobë për diskriminim gjinor

Rrjeti social “Pinterest” ka pranuar të paguajë  22.5 milion dollarë, përkundrejt një punonjëse e cila e ka akuzuar kompaninë për diskriminim gjinor. Marrëveshja me Francoise Brougher është pagesa më e madhe e këtij lloji që shpallet publikisht.

Kompania e shpërndarjes së fotografive, e njohur si një program bazë përdoruesish femrat, tha ky veprim është pjesë e një përpjekje të gjerë për të ‘’përmirësuar kulturën e saj’’.

Çështja erdhi mes kritikave të tjera nga ish-punonjësja femër me ngjyrë.  Brougher akuzoi Pinterest për përjashtimin e saj nga takimet e përgjithshme me stafin, pasi ajo kishte kërkuar një rritje page.

Ajo tha se Pinterest në fund e pushoi atë pasi ajo  kërkoi një pagë të barabartë dhe ngriti shqetësime në lidhje me komentet seksiste nga një koleg i saj në kompani. Akuza pretendonte tha Pinterest kishte krijuar një ambient të papërshtatshëm  për gratë dhe pakicat.

Brougher, 55 vjeç punoi në Pinterest nga Marsi i vitit 2018, deri kur u pushua  nga puna në Prill të vitit 2020. Ajo ishte mbikëqyrëse e një ekip prej afro 1.000 personash.

LEXO: ‘The Social Dilemma’: Dokumentari i Netflix dhe çfarë do të thotë për startup-et

Në një deklaratë, Brougher tha se ajo mirëpriti “hapat kuptimplotë që Pinterest ka ndërmarrë për të përmirësuar mjedisin e saj të vendit të punës dhe inkurajohet që Pinterest është e angazhuar për ndërtimin e një kulture që lejon të gjithë punonjësit të ndihen të përfshirë dhe të mbështetur”.

Kompania dhe Brougher thanë se rreth 2.5 milion dollarë nga zgjidhja do t’i dhurohen organizatave që punojnë për të afruar gratë dhe minoritetet me industrinë e teknologjisë.

“Pinterest njeh rëndësinë e nxitjes së një ambienti në vendin e punës që është i larmishëm, i drejtë dhe gjithëpërfshirës dhe do të vazhdojë veprimet e saj për të përmirësuar kulturën e saj,” tha kompania në një deklaratë.

Avokati i  Brougher, David Lowe në një deklaratë për shtyp, tha se zgjidhja që paratë do të dhuroheshin ishte më e mira që mund të bënte.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale