Peter Shankman, autori bestseller, eksperti i shërbimit ndaj klientit dhe sipërmarrësi serial është folësi më i ri në Spark.me 2019


Peter Shankman është folësi i radhës në konferencën Spark.me, që do të zhvillohen në datat 25-26 Maj, në Tivat, Mal i Zi. Peter është shpallur pesë herë autor bestseller, është ekspert i shërbimit ndaj klientit dhe sipërmarrës serial.

New York Times e ka quajtur Peter “një rockstar që di gjithçka për mediat sociale.” Ai është i njohur për mënyrat e reja radikale të të menduarit rreth ekonomisë së konsumatorit, ndan konceptet praktike dhe idetë se si rritja ekonomike në 50 vitet e ardhshme do të udhëhiqet nga eksperienca e konsumatorit. Peter gjithashtu përdor  platformën e tij për të folur për ekonominë e re neurodiverse. Ka filluar podcastin numër një të internetit në ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) – Faster than Normal, duke u fokusuar në superfuqitë dhe dhuratat e një “truri më të shpejtë se normalja”, që ka ndihmuar mijëra njerëz në mbarë botën të kuptojnë se të paturit e një truri neuroatipik është në të vërtetë një dhuratë, jo një mallkim.

Lexoni: “Pse dua të marrë pjesë në Spark.me?” Hapet thirrja për blogger të konferencës

Peter është një sipërmarrës serial me tre startup-e të lançuara, ndër të cilat edhe Help A Reporter Out (HARO), e cila u bë standard për mijëra gazetarë që kërkonin burime para se merrnin fitime. Ai është gjithashtu drejtues i Rrjetit ShankMinds Breakthrough, një grup elitar i liderëve të mendimit online, ekspertë biznesi, etj. Peter është një Ironman triathlete dhe një skydiver i liçencuar.

Deri më tani Spark.me ka njoftuar pjesëmarrjen e tre folësve – Anab Jain (folës, dizajner, producent dhe bashkëthemelues i Superflux – një kompani inovacioni për dizajn dhe teknologji), Jeremiah Owyang (një partner themelues i Kaleido Insights dhe Disruptive Technology Expert, i cili konsiderohet autoriteti më i madh në programet e inovacionit të korporatave) dhe Cate Murden (themeluese e PUSH, një biznes konsulence e bazuar në sjelljen njerëzore). Folës të tjerë do të publikohen në vazhdim në faqen e Business Magazine Albania.

Biletat e Spark.me janë në dispozicion në faqen zyrtare të konferencës www.spark.me. Studentët e shkollave të mesme, studentët në universitet, në studime pasuniversitare dhe PhD, të cilët janë deri në 27 vjeç mund të marrin biletën e tyre për çmimin special 50 €.

Çmimi i plotë i biletës është 300 €. Megjithatë, të gjitha palët e interesuara mund të përfitojnë nga ulja e çmimit të biletave dhe ta marrin atë për vetëm 200 €, deri në datën 21 Prill.

Lexoni: Spark.me 2019 hap thirrjet për aplikime për Konkursin e Startup-ve

Spark.me, një nga konferencat më të kuruara të biznesit/internetit në Europën Juglindore, do të mbahet në datat 25-26 Maj, 2019, në Porto Montenegro Auditorium, në qytetin e Tivarit, zemra e industrisë së turizmit bregdetar të Malit të Zi. Ky është viti i parë që Spark.me do të mbahet në Portin e Malit të Zi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale