Personat optimistë kanë më shumë gjasa të jetojnë pas moshës 90-vjeçare, zbuloi studimi i ri - Business Magazine Albania

Personat optimistë kanë më shumë gjasa të jetojnë pas moshës 90-vjeçare, zbuloi studimi i ri

lumturia

Ekziston një sekret për të jetuar më gjatë dhe është më i lirë se çdo gjë tjetër.

Së fundmi Journal of the American Geriatrics Society publikoi një studim që tregonte se njerëzit optimistë, të përcaktuar si ata me një “pritshmëri të përgjithësuar të rezultateve pozitive të së ardhmes”, kishin një gjasë më të lartë për të jetuar moshën 90-vjeçare se kushdo tjetër.

Gjetjet, të mbledhura përgjatë 26 viteve të studimit nga 159,255 gra të ndryshme racore me një gamë të gjerë prejardhjesh, zbuluan se pjesëmarrëset optimiste jetuan 5.4% më shumë se homologët e tyre jooptimistë, që përkthehet në afërsisht katër vite të tjera jetë.

Gjetjet bazohen në një studim të vitit 2019 nga Universiteti i Harvardit dhe Universiteti i Bostonit, i cili zbuloi se burrat dhe gratë optimiste jetojnë mesatarisht 11% deri në 15% më gjatë. Studimi i vitit 2019 arriti në përfundimin se njerëzit shumë pozitivë ishin grupi më i mundshëm për të jetuar deri në moshën 85 vjeç ose më lart, por pranoi se pjesëmarrësit e tij “ishin kryesisht të bardhë dhe kishin një status të lartë socio-ekonomik sesa popullata e përgjithshme”.

Gjithashtu optimizmi “mund të promovojë shëndetin dhe jetëgjatësinë” edhe në grupe të ndryshme racore dhe socio-ekonomike.
Për optimistët e lindur nga natyra, ky është një lajm i mirë. Për këdo tjetër, është një sfidë e mundshme: Siç tha psikologia klinike e shëndetit Natalie Dattilo për Washington Post në 2020, thjesht shmangia e situatave të vështira si një mënyrë për të kultivuar një mentalitet pozitiv mund të jetë thellësisht e dëmshme.

Lexoni: “Si do t’i vejë halli pandemisë?” Më mirë të jesh optimist apo pesimist?

“Pozitiviteti toksik buron nga ideja se mënyra më e mirë ose e vetme për të përballuar një situatë të keqe është të vendosësh një metalitet pozitiv në të dhe të mos ndalesh në negative,” tha Dattilo.

Përkundrazi, zhvillimi i një mentaliteti optimist përfshin pranimin dhe përpunimin e ndjenjave negative, duke ditur se ato përfundimisht do të kalojnë, duke lënë hapësirë ​​për një të ardhme më të ndritur.

“Është në rregull të kesh një këndvështrim pozitiv dhe optimist dhe të ndihesh i trishtuar në të njëjtën kohë,” tha Dattilo. “Ne mund të ndihemi të trishtuar dhe të pikëlluar dhe ende të shohim përpara për të ardhmen. Të dyja këto janë të nevojshme për një pamje të shëndetshme dhe një ndjenjë mirëqenieje.”

Kjo është e rëndësishme: studimi raportoi se përvojat stresuese shpesh kanë një ndikim psikologjik në optimizmin e njerëzve dhe se optimistët shpesh mund të përdorin “mbështetje më të madhe sociale dhe të përdorin strategji të zgjidhjes së problemeve dhe planifikimit për të minimizuar rreziqet shëndetësore”.

Optimistët janë gjithashtu “më të aftë për të rregulluar emocionet dhe sjelljen”, vuri në dukje studimi.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0