Përse janari është muaji më i mirë për të blerë shtëpi? - Business Magazine Albania

Përse janari është muaji më i mirë për të blerë shtëpi?


Pranvera dhe vera historikisht janë periudhat më të preferuara për të blerë shtëpi. Moti është i nxehtë, inventari është më i lartë dhe shkolla është drejt përfundimit ose ka mbaruar. Por ata që blejnë gjat sezonit të pikut përballen me konkurencën dhe çmime më të larta. Blerësit të cilët shfrytëzojnë motin e ftohtë përfitojnë në shumë mënyra duke blerë një shtëpi tani.

Një studim i NerdWallet i bërë në shtator të vitit 2016 ka thënë se në këtë periudhë ka më pak konkurrencë. Studimi gjithashtu ka treguar dhe çmimet e shtëpive në janar të cilat janë më të ulëtat gjat vitit. Dhe në vitin 2017, me rritjen e çmimit të hipotekës, ka disa arsye pse janari është periudha më e mirë për të blerë një shtëpi.

Çmimet kanë tendencën të rriten

Vlera e shtëpive në janar ka një diferencë shumë të madhe krahasuar me blerjet në periudhën e verës. Në këtë raport, NerdWallet ka analizuar çmimet e shitjeve të shtëpive në periudhën janar-shkurt të cilat ishin 8.45% më të ulëta krahasuar me periudhën nga qershori në gusht.

Konkurrenca e ulët

“Ti përballesh me pothuasje gjysmën e konkurrencës me të njëjtën sasi të inventarit në treg,” ka thënë Jonathan Smoke, kryeekonomisti i Realtor.com. Kjo do të thotë se më pak shtëpi me oferta të shumta dhe më shumë mundësi për të negociuar me shitësit.

Norma e hipotekave pritet të rritet

Normat e hipotekës filluan të rriten në vjeshtë të 2016-tës. Këtë vit, ekspertët e ekonomisë presin rritje të mëtjeshme dhe kjo do të thotë pagesa më të larta për pronarët e rinj të shtëpive.

“Ndërkohë që ne presim pranverën dhe verën e vitit 2017, ka një arsye tjetër për të bërë blerje në janar dhe shkurt,” tha Smoke.

Me normën e hipotekës që do të jetë e ulët gjithë vitin – dhe konkurrencën e pakët dhe çmimet e ulëta – janari është periudha ideale për të bërë blerjen tuaj.

/HuffingtonPost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0