Përfitimi i amnistisë për taksat e papaguara të makinave - Business Magazine Albania

Përfitimi i amnistisë për taksat e papaguara të makinave


Të gjithë ata pronarë që kanë një automjet për të cilën nuk kanë paguar taksat për një periudhë për më shumë se 10 vite do të përfitojnë amnisti për të gjitha detyrimet.

Drafti i qeverisë shqiptare, i cili tashmë është në përfundim parashikon ndër të tjera që të gjithë këta pronarë do të kenë 6 muaj afat për çregjistrimin e automjeteve pa paguar debinë.

Falja e detyrimeve nga qeveria u kthen të drejtën pronarëve debitorë të rinovojnë lejen e qarkullimit, pasi shumica e këtyre mjeteve nuk ekzistojnë fizikisht.

Ky draft synon që të fshijë të dhënat të gjitha ato automjete të cilat kanë më shumë se 10 vite që nuk kryejnë asnjë transaksion. Fshirja e detyrimeve nëpërmjet kësaj amnistie i jep të drejtë më pas pronarëve që të rinovojnë lejen e drejtimit.

Veprimet e çregjistrimit do të jenë pa pagesë apo thënë ndryshe pronari nuk do të paguajë detyrimet e prapambetura, por në rast se ai kërkon që të mbajë aktiv mjetin, duhet të kryejë pagesat e 10 viteve. Mësohet se drafti është në diskutim dhe pritet që të kaloj së shpejti në qeveri për të marrë më pas edhe miratimin përfundimtar.

Taksa-Amnisti-Makina-Businessmag

/syri.net

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0