Përdorni këto 4 strategji në biznese për të kontrolluar Koronavirusin


Këto nuk janë kohëra të lehta, për të mbajtur qetësinë dhe për të vazhduar më tej, veçanërisht nëse jeni duke “vrapuar” pas dezifektuesve të duarve ose duke shikuar tregun e aksioneve. E megjithatë, të qenit i qetë dhe të vazhdosh përpara është shumë e rëndësishme në këto kohë.

Lexo: AlbGroup pezullon pjesërisht aktivitetin. Puna nis të pezullohet edhe në shërbime

Ky është një planifikim i arsyeshëm. Nëse një studim i kohëve të fundit është ndonjë tregues, shumë pronarë të biznesit të vogël, tashmë janë duke i bërë të dyja. Javën e kaluar, firma e shërbimeve të pagave Paychex publikoi një studim të 300 pronarëve të biznesit të vogël, e cila vlerësoi se si ndiheshin ata, për ndërprerjen e punës për shkak të koronavirusit. Këtu janë disa nga pikat më të spikatura të të dhënave të raportit:

59% e të anketuarve thanë se kanë një plan, për të vazhduar biznesin dhe për të mos ndërprerë operacionet.

54% thanë se mund të punonin në distancë ose të punonin nga shtëpia nëse do kishin një karantinë.

60% thanë se ata kanë hartuar një plan komunikimi me punonjësit, për të komunikuar në mënyrë efektive ndryshimet në punë si pasojë e koronavirusit.

75% thanë se kanë mjaftueshëm para ose kredi për të mbijetuar, nëse biznesi i tyre do mbyllet ose do jetë në një pauzë.

Nëse jeni të interesuar të përgatiteni për të punuar në distancë, merrni parasysh disa këshilla:

  • Krijimi i një strukture operative emergjente dhe komunikimi me punonjësit dhe klientët tuaj, që mund t’ju duhet të vazhdoni proçeset e zakonshme të vendimmarrjes, në mënyrë më efikase.
  • Transferimi i të dhënave të kompanisë suaj në cloud, në mënyrë që punonjësit tuaj të mund të punojnë nga shtëpia, dhe duke ndërmarrë hapat e duhur për ta siguruar atë.
  • Duke lënë mënjanë fonde të mjaftueshme, për të mbuluar shpenzimet për disa javë minimum.
  • Përgatitni planet tuaja një ditë përpara, para se të jetë vonë.

Këto hapa janë të rëndësishme për t’u ndërmarrë tani, ju duhet të keni strategji të forta për t’u përgatitur nga çdo sulm kibernetik deri tek Koronavirus.

Lexo: Ne e filluam punën nga shtëpia. New Media Communications dhe Businessmag ju ftojnë të punoni remote nëse mundeni

Përfundoni përgatitjet tuaja afatshkurtra. Pastaj merrini parasysh për një afat më të gjatë. Shumë ekonomistë parashikojnë se ekonomia do të qetësohet, megjithëse deri tani është ende e paqartë. Pra, përqëndrohuni në atë që mund të kontrolloni dhe mbani një nivel stabël.

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale