Përdorni këtë “hile” për të mbajtur mend çdo gjë që lexoni


Shumë prej nesh i harrojnë shpejt informacionet me të cilat janë të ekspozuar. Truri ynë është zhvilluar për të bërë këtë gjë. Kjo është një gjë e mirë sepse pjesa më e madhe e informacioneve ndaj të cilave jemi të ekspozuar janë të parëndësisshme.

Informacioni vjen në trurin tënd, kalon nëpërmjet sensorëve të memories dhe memories afatshkurtër dhe në fund në përpunimin e memorieve. Përpunimi në memorie zgjat rreth 80 minuta. Nëse ne nuk i japim trurit tonë një arsye te mirë për të integruar informacionin në memorien afatgjatë, ai zhduket gjatë përpunimit.

Për të integruar informacione të reja në brendësi të memories afatgjatë, ne duhet të mendojme për to. Të mësuarit kërkon 2 gjëra për të qënë efektiv:
1. Informacioni i ri duhet të përsëritet
2. Informacioni i ri duhet të jetë i lidhur me njohuri të mëparshme

Pra, nëse ju doni të mbani mend ato që lexoni, ju duhet të ndaloni shpesh gjatë të lexuarit dhe të mendoni për ato që keni lexuar. Përsëritini ato ! Përmblidhini ato ! Identifikoni strukturën ! Kërkoni një lidhje midis idesë së re dhe atyre që dini. Lidhini ato me kujtime të mëparshme. Lidhini me ato me emocione.

Këto dy të fundit mund të bëhen në disa mënyra. Emocionet mund të jenë një mënyrë e mirë për t’i bërë “thirrje” kujtesës. Shpejt, thoni emrat e 7 zyshave që keni patur në klasën e shtatë. Me shumë mundësi nuk mundeni. Me siguri do ju kujtohen tre ose katër dhe më pas të dyshoni. Pse? Shikoni ato të cilët keni kujtuar. Ju mbani mend ato zysha, mësimi i të cilave, ju ka bërë të lumtur. Ju mbani mend ato zysha, mësimi i të cilave, ju a zemëruar. Ju nuk mbani mend ato zysha me të cilat nuk keni patur kujtime emocione afatgjata. Muzika gjithashtu mund të jetë një ndihmë e madhe ndërkohë që lexoni.

Burimi: Shkruar nga Robert Frost dhe publikuar në inc.com

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale