Përdor telefonin për të krijuar një film. Smart Film Awards shpërblen të rinjtë me ide


Smart Film Awards është një mundësi për të rinjtë e Republikës së Shqipërisë dhe të Republikës së Kosovës, pavarësisht përkatësisë etnike apo gjinore, të shfaqin talentin e tyre artistik, duke krijuar një film të shkurtër deri në 5 min, (vetëm me përdorimin e telefonave “smart”) mbi sipërmarrjen ose sipërmarrësit e rinj nga të dyja vendet.

“Smart Film Awards” është një festival unik që promovon aspektin artistik të të rinjve dhe qëndrimet e tyre ndaj ndryshimeve pozitive në shoqëri. CID – Qendra për Informim dhe Zhvillim & ICK, po sjellin shfaqjen e parë të # SFA18 në vend. Kjo iniciativë është pjesë e projektit “Zhvillimi Rajonal Nëpërmjet Sipërmarrjes dhe Inovacionit”, mbështetur nga Ambasada Norvegjeze.

Aplikimet tashmë janë mbyllur në datë 15 Prill, nga ku, 107 aplikantë nga Shqipëria dhe Kosova do të përkushtohen mbi krijimin e një filmi të shkurtër, ku do të nxjerrin në pah problematikat apo historitë e suksesit të të rinjve në përqasje me Sipërmarrjen.

Për këtë aktivitet, “Smart Film Awards” organizon workshope intensive 2 ditore, që do të zhvillohen në Tiranë me 4 dhe 5 Maj, 2018 dhe Prishtinë me 8 dhe 9 Maj, 2018. Gjatë workshopit 2 ditor, aplikantët do të trajnohen mbi realizimin e  një filmi nga ana teknike duke trajtuar të gjitha fazat e procesit si:

Faza e Paraprodhimit: Krijimi i idesë; Skenari; Storyboard; Zhvillimi estetik i filmit; Kërkimi i lokacioneve dhe personazheve; Përzgjedhja e Ekipit.

Faza e prodhimit: Xhirimi, këndet e kamerës, fotografia dhe regjistrimi zanor.

Faza e Post-prodhimit: Editimi i videos; Rregullimi i ngjyrave; Audio dizajn; Muzika; Efektet vizuale; Titrimi dhe Eksportimi

Të gjithë kandidatët do të kenë mundësi të dorëzojnë krijimet e tyre në datën 15 Maj, 2018, në faqen web dedikuar “Smart Film Award”  www.smartfilmawards.com

https://www.youtube.com/watch?v=15QeYsJfgqI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale