Përditësoni në këtë formë CV-në tuaj për të qëndruar konkurrues në tregun e punës - Business Magazine Albania

Përditësoni në këtë formë CV-në tuaj për të qëndruar konkurrues në tregun e punës

Përditësoni rregullisht CV-në tuaj çdo dy ose tre vjet për të siguruar që aftësitë tuaja të jenë në përputhje me kërkesat aktuale të tregut.

Nëse ende përfshini aftësi si “Microsoft Office”, “punë në grup” ose “i përkushtuar” në CV-në tuaj, është koha për një përditësim.

Pavarësisht numrit të lartë të vendeve të punës në Shtetet e Bashkuara, që është rreth nëntë milionë, ka ende rreth 6.3 milionë të papunë. Kjo tregon se ka më shumë vende pune sesa punonjës.

Një nga arsyet kryesore për këtë mund të jetë mungesa e aftësive të përditësuara në CV-në tuaj. Për të qenë konkurrues në tregun e punës, duhet të tregoni që keni aftësitë që kërkohen nga punëdhënësit sot.

Sipas Forumit Ekonomik Botëror (WEF), aftësitë më të kërkuara për vitin 2023 përfshijnë:

 • Mendimi krijues
 • Mendimi analitik
 • Njohuri teknologjike
 • Kuriozitet dhe mësim i vazhdueshëm
 • Përshtatshmëri, fleksibilitet dhe shkathtësi
 • Njohuri dhe përdorim të Inteligjencës Artificiale (IA)
 • Motivim dhe vetëndërgjegjësim
 • Menaxhim dhe trajnimi i talentit
 • Shërbim ndaj klientit

  Lexo: Amazon i bashkohet nismës holandeze për të ndaluar…

Për të qenë të suksesshëm në tregun e punës, është e rëndësishme që të përshtateni me ndryshimet e industrisë dhe të përmirësoni vazhdimisht aftësitë tuaja.

Punëdhënësit nuk mund të dinë për këto aftësi nëse nuk i përmendni në CV-në tuaj. Mos prisni që t’i tregoni ato vetëm gjatë intervistës, pasi pa përmendur ato në CV, mund të mos keni fare mundësinë për një intervistë.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0