Pensionistët do të kenë shpërblim për Vitin e Ri - Business Magazine Albania

Pensionistët do të kenë shpërblim për Vitin e Ri

Pensionistët

Qeveria shqiptare pritet të ndajë edhe këtë vit shpërblimin e Vitit të Ri për pensionistë. Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën “Ekonomia në Fokus”, tha se qeveria do të japë 34 milionë dollarë për pensionistët, për të cilin po përgatitet akti normativ.

Ai theksoi gjithashtu se në buxhetin e vitit të ardhshëm është parashikuar më shumë mbështetje financiare për shtresat në nevojë. “Buxheti i vitit të ardhshëm garanton një volum të konsiderueshëm mbështetje financiare për ata që janë në nevojë. Familjet me ndihmë ekonomike do marrin dyfishin deri në përfundim të kësaj lufte me armikun e padukshëm”, tha Rama.

Duke e quajtur sfiduese luftën me ndaj Covid ai theksoi se një nga sfidat është garantimi i vaksinimin falas të qytetarëve.

Lexo: Ministri i Shëndetësisë në Britani jep alarmin: Shpërthen një lloj i ri i COVID-19, përhapet me shpejtësi

“Për çdo qytetar që do dëshirojë të vaksinohet, ajo do të jetë falas. Ndërkohë, do vazhdojmë të kthejmë në shtëpi njerëzit. Keni parë që po ndërtohen shkolla që nuk kanë asnjë gjë më pak se ato në Francë apo në vende të tjera. Edhe kopshtet janë të një niveli tjetër” tha ai.

Shpërbimet e pensionistëve nuk do të preken nga efektet financiare të krijuara nga pandemia, tha ai.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0