Pensionistët do të kenë shpërblim për Vitin e Ri

Pensionistët

Qeveria shqiptare pritet të ndajë edhe këtë vit shpërblimin e Vitit të Ri për pensionistë. Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën “Ekonomia në Fokus”, tha se qeveria do të japë 34 milionë dollarë për pensionistët, për të cilin po përgatitet akti normativ.

Ai theksoi gjithashtu se në buxhetin e vitit të ardhshëm është parashikuar më shumë mbështetje financiare për shtresat në nevojë. “Buxheti i vitit të ardhshëm garanton një volum të konsiderueshëm mbështetje financiare për ata që janë në nevojë. Familjet me ndihmë ekonomike do marrin dyfishin deri në përfundim të kësaj lufte me armikun e padukshëm”, tha Rama.

Duke e quajtur sfiduese luftën me ndaj Covid ai theksoi se një nga sfidat është garantimi i vaksinimin falas të qytetarëve.

Lexo: Ministri i Shëndetësisë në Britani jep alarmin: Shpërthen një lloj i ri i COVID-19, përhapet me shpejtësi

“Për çdo qytetar që do dëshirojë të vaksinohet, ajo do të jetë falas. Ndërkohë, do vazhdojmë të kthejmë në shtëpi njerëzit. Keni parë që po ndërtohen shkolla që nuk kanë asnjë gjë më pak se ato në Francë apo në vende të tjera. Edhe kopshtet janë të një niveli tjetër” tha ai.

Shpërbimet e pensionistëve nuk do të preken nga efektet financiare të krijuara nga pandemia, tha ai.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale