PayPal pranon tregtimin e monedhës virtuale Bitcoin dhe kriptomonedhave

PayPal ka hyrë në tregun e kriptovalutave, duke njoftuar se klientët e tij do të jenë në gjendje të blejnë dhe shesin Bitcoin dhe monedha të tjera virtuale duke përdorur llogaritë e tyre PayPal. Konsumatorët e PayPal mund të përdorin kriptomonedhat për të blerë nga 26 milion shitës që pranojnë PayPal, duke filluar nga muaji i parë i vitit të ardhshëm tha kompania.

“Jemi duke punuar me bankat qendrore dhe të gjitha format e monedhave dixhitale dhe sesi PayPal mund të luajë një rol në adoptimin e tyre,” tha shefi ekzekutiv i kompanisë Dan Schulman. Aktualisht mundësia për të blerë, shitur dhe mbajtur kripmonedha në portofolët e PayPal do të ofrohet vetëm për përdoruesit në SHBA. Në gjysmën e parë të 2021 më shumë vende do ti bashkohen kësaj liste. Edhe kompani të tjera fintech dhe pagesave dixhitale kanë filluar të lejojnë përdoruesit të blejnë dhe shesin kriptomonedha si Square apo Robinhood. Por shtrirja e PayPal nuk krahasohet me platformat në fjalë duke qenë se numëron 346 milionë llogari aktive në mbarë botën dhe xhiro prej 222 miliardë dollarë.

LEXO: Banka Qendore e Maqedonisë së Veriut i thotë po PayPal-it

Kriptomonedhat kanë vlerë që luhatet dhe për këtë arsye kanë qenë më tërheqëse për spekulatorë dhe më pak për tregtarët dhe dyqanet. Transaksionet kanë qenë më të ngadalta dhe më të kushtueshme sesa sistemeve të tjera. Çmimet e Bitcoin u rritën së bashku me lajmet, duke thyer tregun prej 12,000 $ (9,170 £). Cryptocurrency e tjera që do të shtohen së pari do të jenë Ethereum, Litecoin dhe Bitcoin Cash (një spin-off nga Bitcoin). Të gjithë mund të ruhen direkt brenda portofolit digjital PayPal.

Shumë banka qendrore në mbarë botën kanë shprehur qëllimet e tyre për të ndërtuar versione dixhitale të kriptomonedhave në vitet në vijim. PayPal tha se po synonte “të rrisë kuptimin e konsumatorit dhe adoptimin e kriptovalutës”. “Si pjesë e kësaj oferte, PayPal do t’u sigurojë mbajtësve të llogarive me përmbajtje edukative për t’i ndihmuar ata të kuptojnë ekosistemin e kriptomonedhës”, tha kompania.

REUTERS

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale