Pasagjer me EasyPay në konferencën Money20/20 2017


EasyPay mori pjesë për herë të parë në konferencën Money20/20 Europe në Copenhagen, krahas kompanive më të mëdha ndërkombëtare si Google, AirBnB, Western Union, Silicon Valley Bank, Citi Ventures, PayKey, Skrill etj.

Money20/20 organizon konferencën më të madhe në botë ku sjell së bashku kompanitë në fushën e pagesave, transfertave të parave, shërbimeve të marketingut, konsulencës etj. Me mbi 11000+ përfaqesues dhe më shumë se 1700 CEO nga reth 4500 kompani ndërkombëtare, Money20/20 krijon nje vizion ndryshe nga ai i që mbizotëron normalisht.

Përgjatë konferencës EasyPay pati takime me disa kompani Europiane dhe Amerikane fintech dhe pagesash dhe media.

Money20/20 solli sërish së bashku liderë në fushën e Fintek, Pagesave dhe Transfertave të Parave. Rreth 1707 kompani morën pjesë në konferencën e këtij viti në Kopenhagen, ndërkohë që 4000 pjesmarrësit përfshinë CEO, ekipe marketingu, media etj.

Lexoni: EasyPay po eksploron mënyra të reja për të revolucionarizuar pagesat elektronike dhe transfertat e parave në Shqipëri

Konferenca uli siparin me fjalimet mirëpritëse dhe fjalime të shkurtra nga CEO i Barclays Bank, Rabobank dhe BBVA.

Gjatë ditës së parë kishte panele dhe fjalime më së shumti rreth fintek-s, (r)evolucionit të bankave, njoftimeve nga pjesëmarrësit rreth bashkëpunimeve të reja, etj.

Përgjatë ditës së dytë pati një shumëllojshmëri fjalimesh nga ekspertë të industrisë, me fokusin kryesor në autentifikimin dhe teknologjinë e avancuar.

CEO i Gemalto, Philippe Vallee, foli për autentifikimin e klientit kur kompletojnë një transaksion. Ndërkohë që ai nuk bën kompromis me sigurinë në praktikat që ndjek, ai tha se do të preferonte nëse nuk do të kishte autentifikim fare.

Kjo është një pikë tepër e rëndësishme që për institucione financiare si EasyPay është dilemë çdo ditë.

Gjatë kësaj dite EasyPay u takua me disa kompani të rëndësishme me qëllim eksplorimin e mënyrave të ndryshme të bashkëpunimit, e për të vazhduar revolucionin në pagesat dixhitale në Shqipëri.

Rita Liu i Alipay u shpreh gjatë fjalimit të saj: “Çrregullimet në sistemin e trashëgimisë kërkojnë kohë, para dhe dedikim të industrisë, një sfidë që çdokujt i duhet të përballet.”

burimi: easypay.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale