Pas vrullit në janar, vlera e Bitcoin ka mbetur në 23 mijë dollarë - Business Magazine Albania

Pas vrullit në janar, vlera e Bitcoin ka mbetur në 23 mijë dollarë

Standard Chartered

Bitcoin ra deri në 22,655 dollarë herët në mëngjes të hënën, niveli i tij më i ulët që nga 31 janari, sipas Coin Metrics, pasi kapërceu 24,000 dollarë të enjten. Për muajin shkurt, bitcoin ka rënë me 0.4%. Megjithatë, është ende në rritje 39.1% për vitin 2023.

Ndërkohë, Ethereum ra deri në 1,610 dollarë të hënën. Së fundi ishte më i lartë me 1.7% në 1,646 dollarë.

Një treg i fortë pune

“Bitcoin vazhdon të humbasë vrullin e tij pasi raporti i punësimit më i fortë se sa pritej në janar e detyroi tregun të përgatitej për dy rritje të tjera të normës”, tha Yuya Hasegaëa, analist i tregut të kriptove në shkëmbimin japonez të bitcoin Bitbank.

Pasi u publikuan numrat, yield-et e thesarit u rritën së bashku me indeksin e dollarit amerikan – të dyja këto priren të lëvizin në mënyrë të kundërt me kriptomonedhat.

Raporti “u dha një goditje të gjithë atyre që presin që Rezerva Federale të ulë normat së shpejti,” tha Noelle Acheson, ekonomiste dhe shkrimtare e buletinit Crypto is Macro Noë. “Përplasja e punësimit dhe ulja e shkallës zyrtare të papunësisë në nivelin më të ulët në mbi 50 vjet, sugjeron se skenari është ende një rrugëdalje dhe i kujton tregut se Rezerva Federale nuk ka asnjë arsye tjetër për të ulur normat.

“Pritjet po zhvendosen drejt shtrëngimit më të madh dhe normave më të larta për më gjatë, gjë që nuk është e mirë për aktivet me rrezik”, shtoi ajo.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0