Parlamenti Europian i jep dritën jeshile marrëveshjes së subvencioneve të mëdha për fermat - Business Magazine Albania

Parlamenti Europian i jep dritën jeshile marrëveshjes së subvencioneve të mëdha për fermat

fermat

Parlamenti Europian miratoi të martën reformën më të madhe të subvencioneve të fermave në dekada, në një votim që kalon paratë në ferma më të vogla dhe shpërblen metodat e qëndrueshme të bujqësisë.

Politika e Përbashkët Bujqësore (CAP) është kritikuar prej kohësh për dhënien e pjesës më të madhe të subvencioneve pronarëve të mëdhenj të tokave dhe firmave agro-industriale.

Reforma do ta ndryshojë atë, thonë mbështetësit e saj, edhe pse grupet e gjelbra thonë se ajo nuk bën mjaftueshëm për të mbrojtur mjedisin dhe për të luftuar ndryshimet klimatike.

“Bujqësia do të jetë më e drejtë dhe më e qëndrueshme,” tha Norbert Lins, i cili kryeson komitetin e bujqësisë të Parlamentit Europian, duke e quajtur atë reformën më të madhe që nga viti 1992.

CAP, me vlerë rreth një të tretën e buxhetit të BE-së 2021-2027, do të shpenzojë 387 miliardë euro (436 miliardë dollarë) për pagesat për fermerët dhe mbështetjen për zhvillimin rural.

Rregullat e reja të CAP, të cilat do të zbatohen nga viti 2023, synojnë të zhvendosin paratë nga praktikat bujqësore intensive në mbrojtjen e natyrës dhe të reduktojnë 10% të gazeve serrë të BE-së të emetuara nga bujqësia.

Lexoni: Prodhimi i shegës. Si po zhvillohen fermat në rrethinat e Shkodrës

Reforma do të kërkojë që 20% e pagesave për fermerët nga 2023-2024 të shpenzohen për “eko-skema”, duke u rritur në 25% të pagesave në 2025-2027. Ajo nuk përcakton një eko-skemë, por shembujt mund të përfshijnë rivendosjen e ligatinave për të thithur CO2, ose bujqësinë organike.

Të paktën 10% e fondeve të CAP do të shkojnë për fermat më të vogla dhe të gjitha pagesat e fermerëve do të lidhen me respektimin e rregullave mjedisore.

Reforma krijon gjithashtu një fond krize prej 450 milionë eurosh në rast se tregjet bujqësore prishen nga një emergjencë siç është një pandemi.

Peter Jahr, një ligjvënës i BE-së që ndihmoi në nxitjen e marrëveshjes, tha se ishte larg nga perfektja, por në një moment duhej të arriheshin kompromise në mënyrë që të mund të merrte një dritë jeshile.

“Unë po ju bëj thirrje, ju lutem, në interes të fermerëve europianë, në interes të klimës, të votojmë pro,” i tha ai Parlamentit Europian më herët gjatë ditës.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0