Parkinson, realiteti virtual promovon rehabilitimin - Business Magazine Albania

Parkinson, realiteti virtual promovon rehabilitimin

Realiteti virtual favorizon rehabilitimin e pacientëve me Parkinson: përmirëson forcën, shkathtësinë dhe koordinimin e këmbëve. Kjo tregohet sipas një studimi të universitetit ‘’Rey Juan Carlos’’ të Spanjës, i botuar në revistën ‘’Sensor’’.

Parkinson është një çrregullim neurodegjenerues që shkakton, midis simptomave të tjera, funksione motorike të dëmtuara, duke shkaktuar dridhje ose ngurtësi në ekstremitete. Vëmendja e studiuesve spanjollë është përqendruar pikërisht në këto efekte. Studimi zbuloi efektin pozitiv të një seri sesionesh individuale të ushtrimeve të bëra për 30 minuta, tre herë në javë, për gjashtë javë.

Çdo pacient, duke përdorur një lloj të veçantë syzesh dhe një sistem kontrolli gjestesh, trajnoi kontrollin e gjymtyrëve të sipërme përmes përdorimit të disa lojërave të krijuara posaçërisht nga bioinxhinierët. “Pa asnjë efekt negativ dhe me një nivel të lartë kënaqësie midis pacientëve, aplikimi i realitetit virtual tregon rezultate të shkëlqyera në rehabilitimin e gjymtyrëve të sipërme”, shpjegojnë studiuesit.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0