Parkinson, realiteti virtual promovon rehabilitimin

Realiteti virtual favorizon rehabilitimin e pacientëve me Parkinson: përmirëson forcën, shkathtësinë dhe koordinimin e këmbëve. Kjo tregohet sipas një studimi të universitetit ‘’Rey Juan Carlos’’ të Spanjës, i botuar në revistën ‘’Sensor’’.

Parkinson është një çrregullim neurodegjenerues që shkakton, midis simptomave të tjera, funksione motorike të dëmtuara, duke shkaktuar dridhje ose ngurtësi në ekstremitete. Vëmendja e studiuesve spanjollë është përqendruar pikërisht në këto efekte. Studimi zbuloi efektin pozitiv të një seri sesionesh individuale të ushtrimeve të bëra për 30 minuta, tre herë në javë, për gjashtë javë.

Çdo pacient, duke përdorur një lloj të veçantë syzesh dhe një sistem kontrolli gjestesh, trajnoi kontrollin e gjymtyrëve të sipërme përmes përdorimit të disa lojërave të krijuara posaçërisht nga bioinxhinierët. “Pa asnjë efekt negativ dhe me një nivel të lartë kënaqësie midis pacientëve, aplikimi i realitetit virtual tregon rezultate të shkëlqyera në rehabilitimin e gjymtyrëve të sipërme”, shpjegojnë studiuesit.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale