Pandemia nis të japë dëme në ekonomi


Ndërsa vijon të rritet bilanci i përditshëm i të sëmurëve dhe viktimave me Covid, bilancet e ekonomisë kanë nisur të japin sinjalet e para shqetësuese.

Javës së kaluar Bashkimi i Prodhuesve bëri publike të dhënat e një vrojtimi zhvilluar mes 90 sipërmarreve anëtare të saj. Nga kjo anketë, 70% e kompanive (të mesme e të mëdha) tregojnë se do të pushojnë punonjës nga puna. Dhe jo pak, por 50-90% të tyre. 10% e kompanive do të mbyllin tërësisht aktivitetin.

Lexo: Nisin pushimet nga puna. 70% e kompanive do të shkurtojnë vende pune sipas Bashkimit të Prodhuesve

Masat për lëvizje vijojnë të mbeten të shtrënguara dhe cilësohen si faktori kryesor i përmbajtjes së numrave të të sëmurëve të rinj dhe viktimave. Faktet treguan se vetëm dy grumbullime në funerale ndikuan në rritjen e infektimit. Ndërkohë, disa nga tregjet në kryeqytet vijojnë të sjellin pamje shqetësuese, sidomos të shtunave. Pikërisht nga kjo, kryeministri Rama paralajmëroi shtrëngim të masave, deri me burg për të pa bindurit.

Lexo: Rama: nuk ka gjoba, por heqje lirie për ata që thyejnë rregullat

Javës së kaluar ngjalli shumë debate edhe deklarata e kryeministrit për të mos paguar qeratë në këto muaj krize. Një deklaratë që brenda ditës u zbut prej tij, duke theksuar se qiramarrësit e pamundur kanë të drejtë të shtyjnë afatin e pagesës së qerasë.

Lexo: Edi Rama: Pagesat e qirave për muajt prill dhe maj do të shtyhen

Ministria e Financave nga ana e saj bëri të ditur nisjen e aplikimit të pagesës së papunësisë. Punonjësit dhe të vetëpunësuarit në sipërmarrjet e vogla, kanë nisur të aplikojnë për të marrë pagesën nga mbështetja shtetërore, ndërsa kryeministri Rama është shprehur se nga kjo mbështetje nuk përfitojnë punonjësit që ishin të pasiguruar. Madje ai ka ftuar punonjësit e pasiguruar të denoncojnë punëdhënësit.

Ndërkohë, në nivel ndërkombëtar, vijon politika e distancimit social, si forma më e mirë për të frenuar përhapjen e Covid. Në disa vende të Europës pandemia po shkon drejt pikut të saj, ndërsa Italia duket se po e lë pas, ndonëse me një dëm të madh në viktima.

Javës së kaluar u përforcua fakti se kjo krizë shëndetësore dhe sigurisht edhe ekonomike do të jetë relativisht e gjatë. Shkollat edhe mund të mos rihapen këtë vit, ndërsa njerëzit nuk do të mund të qarkullojnë të sigurt derisa të sigurohet vaksina kundër Covid.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale