Pandemia, 6 kërkesat e përfaqësuesve të biznesit për qeverinë shqiptare

Pandemia, 6 kërkesat e përfaqësuesve të biznesit për qeverinë shqiptare


Në gjëndjen që jemi sot, biznesi po kalon vështirësi të shumta, për shkak të Covid-19. Unioni i Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë, “Biznes Albania” dhe gjithë shoqatat e biznesit në Shqipëri kanë paraqitur disa kërkesa për qeverinë.

Lexo: Shkon në 42 numri i të prekurve nga Coronavirus në Shqipëri

Unioni i dhomave të tregtisë Biznes Albania dhe shoqatat e biznesit e vlerëson me pasoja të ndjeshme në ekonomi dhe në biznese situatën e Covid-19 në Shqipëri, dhe me pasoja të rënda sidomos për biznesin e vogël dhe të mesëm, biznesin e shërbimeve, sektorin e turizmit dhe fasonerisë.

Unioni i Dhomave, “Biznes Albania” dhe shoqatat e biznesit mendojnë se qeveria duhet të angazhohet seriozisht për të përballuar pasojat ekonomiko-financiare të Covid-19.

Sipas shioqatave të biznesit, qeveria shqiptare duhet të kërkojë financime nga Institucione Financiare Ndërkombëtare FMN Bankë Botërore dhe institucione të tjeta, nga Komisioni Europian për të ndihmuar dhe mbështetur bizneset private që mund të kolapsohen nga kjo situatë.

Ja propozimet e biznesit për qeverinë:

-Të mos paguhen tatim fitimi dhe tatimet e tjera për 3 muaj dhe të kompensohen nga shteti.

-Të mos paguhen sigurimet shoqërore për 3-6 muaj dhe të kompensohen nga shteti.

-Pagesat e energjisë dhe ujit të ngrijnë për 3-6 muaj, varësisht nga kohëzgjatja e situatës.

-Gjobat e vendosura biznesit nga institucionet tatimore dhe doganore, për shkak të mos funksionimit të gjykatave të ngrijnë për 3-6 muaj.

Lexo: Ja disa nga masat që ka marrë AirBnB për komunitetin e saj

-Kreditë të mos paguhen për 3-6 muaj dhe gjatë kësaj kohe të ulen interesat në nivelin e euroribor-it pagesat pas 3-6 muaj të mos kenë penalitete.

-Pagat e punonjësve të biznesve të mbyllura, të paguhen në nivelin e raportit mjekësor nga sigurimet shoqërore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0