OBSH ndryshon qëndrim: Maskat duhet të mbahen në publik

OBSH

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka ndryshuar këshillat e saj për përdorimin e maskave të fytyrës, duke thënë se ato duhet të përdoren në publik, atje ku distancimi social nuk është i mundur.

OBSH thotë se informacionet e reja tregojnë që maskat mund të sigurojnë “një pengesë për shpërndarjen e piklave infektive”.

Disa vende rekomandojnë vendosjen e maskave në publik, shkruan BBC.

Më herët, OBSH-ja kishte argumentuar se nuk kishte prova të mjaftueshme për të thënë që njerëzit e shëndetshëm duhet të mbanin maska. Por të premten, më 5 qershor, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se “në dritën e evolucionit të provave, OBSH këshillon që qeveritë duhet të inkurajojnë publikun e gjerë të veshë maska”.

Lexoni: 20 raste me COVID-19, infektohet për herë të dytë një personel shëndetësor

Ky është një ndryshim i madh i qëndrimit të OBSH-së. Për muaj të tërë, ekspertët e organizatës kishin ngritur pikëpyetje se maska do të inkurajonte një sens të rremë të sigurisë dhe do të privonte profesionistët mjekësorë nga pajisjet mbrojtëse kaq të nevojshme.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale