Nuk kanë të ndalur problemet për Apple, pas padisë në Gjykatën e Lartë priten ulje të shitjeve të iPhone » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 16/05/2019

Nuk kanë të ndalur problemet për Apple, pas padisë në Gjykatën e Lartë priten ulje të shitjeve të iPhone

Share
nga Anerola Torollari
Maj 16, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Java ka shkuar shumë keq për Apple: Kompania nuk është përballur vetëm me një vendim negativ nga Gjykata e Lartë e SHBA si pjesë e një padie, por tani rritja e tensioneve tregtare midis SHBA dhe Kinës kërcënojnë të ndikojnë në kërkesën e iPhone.

Lexoni: Adoleshenti padit Apple pasi teknologjia e njohjes së fytyrës çoi në arrestimin e tij

Humbja e Apple në Gjykatën Supreme

Apple po përballet me një padi në Gjykatën e Lartë në SHBA me pasoja shumë të rënda për gjigantin e teknologjisë. Paditësit, katër përdorues të iPhone, pohojnë se Apple në mënyrë të paligjshme monopolizoi App Store nëpërmjet një numri praktikash.

Apple tarifon zhvilluesit deri në 30% për shitjet e bëra në App Store, një kosto që shpesh i kalon konsumatorëve. Dhe pasi rivalët nuk lejohen të konkurrojnë për këta përdorues jashtë platformës – përdoruesit e iPhone mund të blejnë vetëm aplikacione nëpërmjet App Store – paditësit argumentojnë se po krijohet një strukturë çmimi më e lartë se konkurruese.

Në përgjigje të vendimit të së Hënës, zëdhënësi i Apple, Josh Rosenstock tha: “Zhvilluesit vendosin çmimin që ata duan të tarifojnë për aplikacionin e tyre dhe Apple nuk ka asnjë rol në këtë. Shumica dërrmuese e aplikacioneve në App Store janë falas dhe Apple nuk merr asgjë prej tyre,” sipas The New York Times.

Çfarë do të thotë ky vendim për Apple?

Apple tani do të duhet të mbrojë praktikat e saj në një gjykatë të shkallës më të ulët dhe nëse nuk mbron pozicionin e saj do të përballet me humbje të mëdha. Së pari, prodhuesi i smartphone mund të pësojë dëmet monetare, të cilat mund të arrijnë miliarda dollarë. Dhe nëse detyrohet të ndryshojë mënyrën se si funksionon App Store, mund të ketë një ndikim negativ në rritjen e të ardhurave të segmentit të Shërbimeve. Në varësi të rezultatit, Apple mund t’i duhet të lejojë përdoruesit e iPhone të shkarkojnë aplikacione nga burime të tjera ose të uli kostot për zhvilluesit. Kjo mund të nënkuptojë lajme të këqija për segmentin e Shërbimeve të vlefshme: Në gjysmën e parë të vitit 2019, Shërbimet e Apple – ku firma krijon financat e App Store – arritën 22.3 miliardë dollarë në shitje, duke përbërë 20% të të ardhurave totale në tremujorin e dytë fiskal 30 Mars 2019.

Ndërsa Apple nuk e prish segmentin e Shërbimeve, firma zbuloi në janar se zhvilluesit kishin fituar 120 miliardë dollarë nga App Store që nga fillimi i saj në 2008, më shumë se një e katërta e asaj që erdhi vetëm vitin e kaluar. Duke përdorur këto shifra, ne mund të llogarisim një vlerësim të përafërt të shumës maksimale që Apple mund të kishte fituar nga shitjet e App Store në 2018; nëse zhvilluesit fitonin të paktën 30 miliardë dollarë në vitin 2018, pasi një tarifë prej 30% ishte aplikuar, Apple mund të fitonte më shumë se 12.8 miliardë dollarë.

Rritja e tensioneve tregtare

Kina njoftoi kohët e fundit se po rrit tarifat mbi 60 miliardë dollarë të produkteve amerikane në përgjigje të rritjes së tarifave mbi 200 miliardë dollarë mallra kineze. Tani thuhet se administrata Trump është duke u përgatitur për të rritur tarifat mbi importet kineze edhe më shumë – 300 miliardë dollarë – deri në 25%, sipas NPR.

Lexoni: Huawei, sapo tejkaloi kompaninë Apple

Çfarë nënkupton një luftë tregtare me Kinën për Apple?

Apple është veçanërisht e ndjeshme ndaj një lufte tregtare midis dy ekonomive më të mëdha të botës, sepse kompania me bazë në SHBA monton produktin e saj më të rëndësishëm iPhone në Kinë. Nëse tarifat janë më të larta në Apple, firma do të duhet ose të uli kostot ose të rrisë çmimin e pajisjeve të saj. Asnjë nga këto zgjidhje nuk e ndihmon Apple, pasi synon të ndikojë në rënien e shitjeve të iPhone.

burimi: BusinessInsider