Norvegjia riciklon platformat e vjetra të naftës - Business Magazine Albania

Norvegjia riciklon platformat e vjetra të naftës

Në Norvegjinë jugperëndimore, platformat e vjetra të naftës po çmontohen ngadalë për t’u rickluar.

Tre platforma gjigante të pashfrytëzuara qëndrojnë në portet e bashkisë ishullore Stord. Ato, po ndahen pak nga pak dhe 40,000 tonë material po shkon për riciklim.

Punëtorët janë të ndarë në tre struktura: platformën nga fusha Gyda që u mbyll në 2020 dhe dy të tjera.

Lexo edhe: Kush po fiton më shumë nga çmimet e rritura të naftës?

Pasi të kenë përfunduar inspektimet e sigurisë dhe të jenë hequr pajisjet elektrike dhe materialet e rrezikshme si azbesti, pjesa e mbetur — predhat gjigante dhe boshe — u lihen makinerive të fuqishme prerëse.

Pjesët më të mira  janë ato që peshojnë dhjetëra mijëra tonë çeliku të cilësisë së lartë, të cilat mund të ripërdoren në platforma të reja nafte, struktura të tjera industriale ose turbina me erë në det të hapur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0