Nord Stream 2: Tubacioni i gazit rus për të cilin po flasin të gjithë - Business Magazine Albania

Nord Stream 2: Tubacioni i gazit rus për të cilin po flasin të gjithë

E largët, e qetë por e pasur me energji: zona bregdetare e Lubmin në Gjermaninë veriore është vendi ku ndodhet tubacioni më i diskutueshëm i gazit në botë.

Nord Stream 2 shtrihet 1,200 kilometra nga Vyborg në Rusi përmes Detit Baltik në Lubmin në Gjermani, duke kaluar Ukrainën dhe Poloninë.

Tubacioni i gazit ka përfunduar, por është duke pritur miratimin rregullator para se të fillojë të sigurojë 55 miliardë metra kub gaz natyror në Evropë çdo vit.

Detyra nuk është aq e lehtë në mes të rritjes së tensioneve gjeopolitike.

Disa ligjvënës evropianë janë kundër marrëveshjes dhe nuk duan që gjermanët ta miratojnë atë.

“Ne duam të dalim nga kjo varësi [energjetike ruse],” tha Morten Petersen, një ligjvënës danez në Parlamentin Evropian, për CNBC në “Street Signs Europe”.

Çfarë është në rrezik?

Nord Stream 2 sjell aspekte të ndryshme gjeopolitike. Nga njëra anë, SHBA ka kundërshtuar gjithmonë tubacionin, duke thënë se rrit varësinë e Evropës nga Rusia. Administrata e Presidentit Joe Biden është kritikuar nga ligjvënësit nga të dyja palët, megjithatë, për mos bërjen e mjaftueshme për të ndaluar projektin.

Shumica e gazit natyror që hyn në Evropë tashmë vjen nga Rusia. Në vitin 2020, kjo përfaqësonte rreth 43% të importeve totale të gazit në bllok, sipas Eurostat.

Polonia dhe Ukraina janë kundër tubacionit, duke cituar shqetësime për sigurinë e energjisë. Për Kievin, ka frikë se tubacioni mund të çojë në më pak rrjedhje të gazit natyror përmes tubave ukrainas dhe kështu më pak të ardhura për ekonominë e saj të sëmurë. Kritikët gjithashtu argumentojnë se tubacioni nuk është në përputhje me qëllimet evropiane të klimës dhe ka shumë të ngjarë të forcojë ndikimin ekonomik dhe politik të Presidentit rus Vladimir Putin mbi rajonin.

Avokatët e Nord Stream 2 pretendojnë se opozita amerikane rrjedh nga dëshira e saj për të shitur më shumë gaz të saj të lëngshëm natyror në Evropë dhe për këtë arsye e sheh marrëveshjen me Rusinë si një pengesë për interesat e saj tregtare.

Për Putinin dhe shumë ligjvënës në Gjermani, Nord Stream 2 nuk është asgjë më shumë se një marrëveshje biznesi.

Kriza e energjisë

Debati me Nord Stream 2 ka fituar edhe më shumë vëmendje javët e fundit ndërsa çmimet e energjisë rriten në të gjithë Evropën. Çmimet më të larta të gazit dhe energjisë elektrike bëjnë presion mbi familjet dhe përfundimisht mund të prishin rimëkëmbjen ekonomike që ka marrë formë muajt e fundit.

Si rezultat, udhëheqësit evropianë janë nën presion për të marrë masa për të zbutur ndikimin.

Putin ka thënë se vendi i tij mund të japë më shumë gaz në bllok, me kusht që ata ta kërkojnë atë. Ai mohoi se Kremlini po përdor energjinë si armë kundër Evropës, mes raporteve që Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz në rajon.

Por BE nuk është e sigurt se çfarë të bëjë. Rritja e importeve të gazit nga Rusia mund të sigurojë një lehtësim afatshkurtër, por ka pyetje të vështira se çfarë të bëjmë në afat të mesëm dhe të gjatë.

Ka përpjekje në të gjithë BE -në për të arritur neutralitetin e karbonit në vitet e ardhshme dhe kjo ngre pyetjen se çfarë lloj përzierje energjetike po kërkojnë vendet evropiane.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0