Nokia do te lancoje mini-tablet brenda vitit - Business Magazine Albania

Nokia do te lancoje mini-tablet brenda vitit


Se shpejti do te dale pajisja hibride mes smartfonit dhe tabletit, me ekran 6 polesh. Me shume mundesi eshte bazuar ne Windows Phone 8, do te konkurroje me Samsung prej karakteristikave te ngjashme.

Tremujori i dyte i Nokias nuk eshte i mire ne menyre absolute, sepse ka pesuar nje humbje prej 272 milion eurosh. Por ne krahasim me ate te vitit te kaluar, eshte triumf. Ne 2012-en ne tre muajt e pare gjigandi finlandez humbi 928 milione.

Shenje qe perqendrimi tek Windows Phone dhe ne serine Lumia, pa humbur totalisht tregun e kostos se ulet te celulareve dhe smartfoneve Symbian, eshte nje strategji qe sjell rezultate.

Mbi kete Nokia do t perqendrohet serish, duke zgjeruar gamen e produkteve. Brenda vitit, me shume mundesi ne korrik, kompania e kryesuar nga Stephen Elop do te prezantoje nje phablet, nje pajisje me ekran prej 5 apo 6 polesh qe do te konkurroje direkt me aparatet e prodhuara nga Samsung.

Pra, jo nje smartfon i ri dhe as nje tablet, por nje gjysem makine, ne gjendje te telefonoje dhe te vere ne funksion aplikacione me nje faktor me forme me te rendesishme se smartfoni. Nuk dihet ende gje per kapacitetet teknike, por me siguri Nokia do te propozoje nje hardware te ngjashem me ate te Samsung.

Por, e panjohura kryesore eshte sistemi operativ,do te jete Windows Phone 8 RT, versioni i vogel i OS Microsoft, apo Windows Phone8? Madhesia e pajisjes ben qe hipoteza per versionin RT te jete larg. Edhe seria e smartfoneve Lumia duhet te pasurohet. Prej kohesh dihet per planet e Nokias ne kete drejtim, domethene nje pershpejtim mbi numrin e modeleve.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0