Nokia do shkurtojë deri në 10,000 vende punë në të gjithë botën - Business Magazine Albania

Nokia do shkurtojë deri në 10,000 vende punë në të gjithë botën

Gjigandi finlandez i telekomunikacionit Nokia, thotë se po planifikon të shkurtojë deri në 10,000 vende punë, ose mbi 10% të stafit të saj, për të ulur kostot ndërsa investon në kërkim dhe zhvillim dhe përpiqet të çimentojë rolin e saj si një furnizues kryesor i 5G teknologji.

Ristrukturimi do të thotë se numri i stafit pritet të bjerë në 80,000-85,000 punonjës për një periudhë deri në dy vjet, tha kompania e Nokias të martën. Kompania duhet të zvogëlojë kostot me 600 milion (715 milion $) deri në 2023.

Kompania finlandeze nuk specifikoi vendet ose zonat gjeografike ku do ndodhin këto shkurtime, por tha se ato do të kryheshin në katër njësitë e saj kryesore të biznesit.

“Vendimet që mund të kenë një ndikim të mundshëm tek punonjësit tanë nuk merren kurrë lehtë. Siguria se kemi konfigurimin dhe aftësitë e duhura është një hap i domosdoshëm për të dhënë një performancë të qëndrueshme afatgjatë”, tha CEO i Nokias, Pekka Lundmark në një deklaratë.

Përveç rritjes së investimeve në 5G, gjenerata e re e teknologjisë ku Nokia konkurron me Huawei të Kinës dhe Ericsson të Suedisë dhe së fundmi edhe me Samsung të Koresë së Jugut, do të investojë gjithashtu në infrastrukturën cloud dhe dixhitale.

“Në ato zona ku ne zgjedhim të konkurrojmë, ne do të luajmë për të fituar. Prandaj ne jemi duke rritur cilësinë e produktit dhe konkurrencën e kostos, dhe duke investuar në aftësitë dhe aftësitë e duhura “, tha Lundmark.

Lundmark, një ish-ekzekutiv i kompanisë në vitet 1990, ka thënë se ai synon ta bëjë Nokian udhëheqësin në 5G, madje edhe në kurriz të përfitimit të kompanisë në periudhën afatshkurtër. Në një periudhë prej gjashtë muajsh ai ka riparuar strategjinë dhe organizimin e kompanisë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0