Njerëzit që preferojnë të rrinë vetëm janë më inteligjentë se të tjerët, sipas një studimi


Ne jemi mësuar me faktin se lidhjet shoqërore na bëjnë më të lumtur, bashkëveprimi me miqtë sjell gëzim dhe kuptim për jetën tonë dhe sa më shumë komunikojmë me njerëzit, aq më mirë ndihemi.

Është e vështirë të debatosh për këtë nëse nuk je me të vërtetë “i zgjuar”. Ky zbulim tronditës është bërë nga shkencëtarët që e kanë provuar në një studim të botuar në British Journal of Psychology.

Lexoni: Sipas një studimi, njerëzit me humor janë më inteligjentë

Studiuesit Norman Li dhe Satoshi Kanazawa zhvilluan një studim që mat kënaqësinë e jetës, inteligjencën dhe shëndetin. Pas analizimit të përgjigjeve të 15,000 personave dolën me “teorinë e savanës së lumturisë”. Kjo tregon se mënyra sesi e shijojmë jetën bazohet në përvojat e paraardhësve tanë.

Hulumtimi i tyre bazohej në 2 faktorë që janë tipikë për jetën moderne:

  • dendësia e popullsisë
  • frekuenca e komunikimit me miqtë

Sot jemi të rrethuar nga më shumë njerëz sesa paraardhësit tanë, por ne ndërveprojmë më pak me miqtë tanë. Sipas autorëve, njerëzit më pak inteligjentë janë më të prekur nga teoria e savanës, sesa njerëzit shumë inteligjentë.

Ata gjithashtu theksojnë se njerëzit me të vërtetë të zgjuar preferojnë zonat urbane, ndërsa njerëzit që janë më pak të zgjuar preferojnë të qëndrojnë në një mjedis rural. Kjo lidhet me idenë se pavarësisht nga fakti se ekziston një densitet i lartë i popullsisë, njerëzit ndërveprojnë me njëri-tjetrin më pak sesa në zonat rurale.

“Në përgjithësi, personat në zonat urbane kanë inteligjencë më të lartë mesatare sesa ata që jetojnë në zonat rurale, ndoshta sepse individët më inteligjentë janë më të aftë të jetojnë në mjedise ‘të panatyrshme’ me një densitet të lartë të popullsisë”, thotë Kanazawa.

Paraardhësit tanë kishin kontakte të shpeshta me miqtë, sepse ishte e nevojshme për mbijetesë. Por për njerëz më inteligjentë, një qasje individuale në zgjidhjen e problemeve ishte më e rëndësishme. Kështu, ata nuk përfitonin nga miqësitë dhe si rezultat, nuk po i kërkonin më ato.

Lexoni: A po bëhemi më pak inteligjentë?

Nëse ju pëlqeni të kaloni kohë me miqtë tuaj, kjo sigurisht nuk do të thotë që nuk jeni shumë inteligjentë. Ajo që është më e rëndësishme për ta kuptuar është se nëse tenton të kalosh kohë vetëm (ose të njohësh dikë që bën këtë gjë), nuk të bën një vetmitar. Ju keni lindur në këtë mënyrë dhe është krejtësisht normale.

Studiuesit zbuluan se njerëzit më inteligjentë janë më pak të lumtur kur shoqërohen shpesh me miqtë.

A ju pëlqen të kaloni kohë me veten tuaj? A keni menduar ndonjëherë se mund të jetë një shenjë e inteligjencës më të lartë? Mos kini frikë të shprehni mendimin tuaj dhe të ndani me ne komentet tuaja.

/BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale