Njerëzit e lashtë, sa të ndryshëm ishin ata nga ne? - Business Magazine Albania

Njerëzit e lashtë, sa të ndryshëm ishin ata nga ne?

Specie të tjera njerëzish kanë bashkëjetuar në planetin tonë në të njëjtën kohë. Por sa të ndryshme ishin këto specie të hershme njerëzore nga ne, në të vërtetë?

Australopithecus afarensis – Lloji Australophithecus është një nga paraardhësit më të njohur të njeriut modern. Australopithecus afarensis, në veçanti, është i mirënjohur për një skelet të zbuluar në 1974, i cili u mbiquajt Lucy. Australopithecus afarensis jetoi 3 deri në 3.7 milionë vjet më parë në Afrikën Lindore. Ata kishin një trup të vogël dhe një tru të vogël. Lartësia e tyre varionte nga 96 cm në 165 cm dhe peshonin midis 25-64 kg. Fosilet janë gjetur në Kenia, Etiopi dhe Tanzani. Australopithecus afarensis hante kryesisht një dietë vegjetariane.

Homo habilis –Homo habilis është specia e parë njerëzore (me gjininë “homo”). Ata erdhën nga Australopiteku. Homo habilis jetoi afërsisht 1.4 deri në 2.3 milion vjet më parë në Afrikën Jugore dhe Lindore. Pamja e tyre ishte më e lëmuar dhe më e rrumbullakët në krahasim me Australopithecus, por ata ishin akoma më të vegjël se njerëzit modernë, duke peshuar mesatarisht 34 kg. Ndryshe nga paraardhësit e tyre, Homo habilis hanin mish. Ata janë të njohur për zhvillimin e një sërë mjetesh.

Homo rudolfensis –Nuk ka shumë fosile të kësaj specie arkaike njerëzore. Vetëm një kranium u zbulua në pellgun Turkana në Kenia, dhe më pas një mandibulë në Malavi. Kafka tregon se truri i tyre ishte më i madh se ai i Homo Habilis. Ata jetuan afërsisht 1.7 milion vjet më parë, që do të thotë se ata do të kishin bashkëjetuar me Homo habilis dhe Homo Erectus. Ata kishin trupa më të mëdhenj dhe dhëmbë më të vegjël se Homo habilis dhe ishin më të ngjashëm me njerëzit modernë. Edhe pse ata kishin krahë më të shkurtër dhe këmbë më të gjata se ne.

Homo erektus –Ata kishin një madhësi të ngjashme me ne, rreth 150 cm deri pak më shumë se 180 cm dhe peshonin mesatarisht 68 kg. Homo erectus ishte specia e parë njerëzore që udhëtoi jashtë Afrikës.

Homo Ergaster –Homo ergaster jetoi në Afrikën Lindore dhe Jugore midis 1.4 dhe 1.9 milion vjet më parë. Shkencëtarët ende debatojnë nëse Homo ergaster është me të vërtetë një specie më vete apo një nënspecie e Homo Erectus.

Homo floresiensis –Shkencëtarët zbuluan Homo floresiensis në vitin 2003, në shpellën Liang Bua në ishullin Flores në Indonezi. Është vlerësuar se kjo specie e hershme njerëzore ka jetuar 50,000 deri në 100,000 vjet më parë.

Homo Heidelbergensis –Homo heidelbergensis jetoi midis 200,000 dhe 600,000 vjet më parë në rajone të ndryshme. Fosilet tregojnë se ata lëviznin në Afrikën lindore dhe jugore, si dhe në Evropë, dhe ndoshta në Kinë.

Homo paraardhës –Megjithëse ndryshe nga paraardhësit e tjerë, paraardhësi Homo kishte tipare të ngjashme me ato të njerëzve modernë, duke përfshirë fytyrat e tyre dhe stilin e jetës së gjuetisë.

Homo naledi –Në vitin 2015, mbi 1,550 fosile u gjetën në Sistemin e Shpellës së Yjeve në Rising në Afrikën e Jugut. Lloji i gjetur u quajt Homo naledi. Është vlerësuar se kjo specie ka jetuar nga rreth 236,000 deri në 335,000 vjet më parë.

Homo neandertalensis – Ndoshta speciet më të famshme arkaike njerëzore, Neandertalët jetuan nga rreth 24,000 deri në 200,000 vjet më parë. Këta “njerëz të shpellave” janë ndoshta më të afërmit e zhdukur në lidhje me speciet tona. Neandertalët mund të jenë zhdukur, por ata u ndërthurën me njerëzit modernë jo-afrikanë, kështu që gjenomet e tyre janë ende të pranishme mes nesh.  starsinsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0