Një ngjarje e jashtëzakonshme kozmike është gati të zbulohet në horizont - Business Magazine Albania

Një ngjarje e jashtëzakonshme kozmike është gati të zbulohet në horizont

Ditën e sotme, pak para agimit, gjashtë planetë në Sistemin Diellor u rreshtuan për të krijuar atë që quhet “paradë planetare”. Jupiteri, Mërkuri, Urani, Marsi, Neptuni dhe Saturni, do të bashkohen në një rresht të vetëm në qiell, duke dhënë një spektakël unik dhe që lë pa frymë vëzhguesit e vëmendshëm.

Fenomeni i shtrirjes së planetëve nuk është një ngjarje kaq e rrallë, por ajo që do të ndodhë është vërtet e veçantë; meqenëse është një rreshtim i gjashtë planetëve. Ky fenomen ndodh sepse orbitat e planetëve rreth Diellit janë të anuar në një rrafsh pothuajse të sheshtë, të njohur si ekliptik. Ky rregullim orbital herë pas here krijon kushte të favorshme për një shtrirje.

Megjithëse nuk do të formojnë një vijë të drejtë në hapësirë, nga këndi i Tokës ato do të duken të përafruar në mënyrë të përkryer. Megjithatë, Venusi mungon nga planetët e dukshëm dhe të rreshtuar dhe nuk do të jetë e pranishëm në këtë kongregacion prestigjioz. Për ata që kanë durimin të presin momentin e duhur, kësaj ngjarjeje fantastike kozmike në fillim të javës do t’i shtohet edhe Hëna në rënie.

Falë kësaj ngjarjeje të rrallë kozmike do të kemi mundësinë të admirojmë Merkurin, Marsin, Jupiterin dhe Saturnin me sy të lirë. Për të vëzhguar Neptunin e Uranit, do të nevojiten dylbi. Fenomeni do të jetë i dukshëm nga shumica e rajoneve të botës, megjithëse kohët e shfaqjes dhe zhdukjes së planetëve do të varen nga pozicioni i vëzhguesit. Këshillohet përdorimi i aplikacioneve të dedikuara, si Sky Tonight, i cili ofron informacion në kohë reale për pozicionin e objekteve qiellore. top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0