Një model i ri biznesi nga Ikea: Klienti mund të marrë produkte me qira

Një model i ri biznesi nga Ikea: Klienti mund të marrë produkte me qira


Ne marrim makina me qira. Edhe veshjet po i blejmë me qira këto kohë. Kur afati përfundon ne shkojmë e kthjemë produktin.

Lexoni: Të marrësh rrobat me qera, e ardhmja e industrisë së modës

A mund të funksionojë kjo me mobiljet? IKEA ka vendosur t’i futet kësaj loje.

Me qëllim mbrojtjen e mjedisit dhe rritjen e jetëgjatësisë së produkteve duke i ripërdorur ato, Ikea ka vendosur të japë produktet e saj me qira.

Me pak fjalë, Ikea ka vendosur të na kursejë ca para. Edhe pse në vendin tonë ende nuk ka përfaqësi të këtij brandi, mendoni pak sikur po kërkoni të dekoroni zyrën tuaj apo thjesht të rinovoni mobiljet e sallonit. Në vend që të harxhoni shuma të mëdha parash për modelet më të reja, e të ndiheni keq për ato të vjetrat (për të cilat duhet të mendoni një vend të ri, apo thjesht t’i shisni për një vlerë qesharake), Ikea pranon produktet tuaja të vjetra dhe ju lejon të zgjidhni diçka tjetër.

Ky është një program pilot i cili fillimisht do të aplikohet në Zvicër, duke filluar nga ky muaj. Ende nuk dihen produktet që Ikea do të japë me qira, por nëse shkon mirë, ky projekt do të lançohet globalisht.

“Në vend që t’i hedhim, ne do t’i rinovojmë dhe mund t’i shesim ato sërish, duke zgjatur ciklin e jetës së produkteve”, tha për Financial Times, Torbjorn Loof, shefi ekzekutiv i Inter Ikea.

Grupi Ikea zotëron 276 dyqane në 25 vende. Por me klientët që do të marrin mobilje me qira, Ikea mund t’i devijojë këto produkte nga landfill-et dhe t’i rinovojë ato.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0