Një letër e hapur për Elon Musk nga një fanse e tij - Business Magazine Albania

Një letër e hapur për Elon Musk nga një fanse e tij

letër e hapur

Me siguri do të përflitem, do të qortohem dhe do të më thërrasin që po i drejtohem dikujt me shumë ndjekës, por ndjeva nevojën të adresoj një Tweet të fundit që keni bërë dhe se si një udhëheqës si ju, që ka fansa shumë të përkushtuar dhe ndjekës masiv, ka një përgjegjësi sociale për të vendosur tonin e duhur në komunitetin e fluturimeve në hapësirë ​​në përgjithësi.

Së pari, doja të theksoja se unë, si pjesa tjetër e komunitetit të fluturimeve hapësinore, e admiroj vizionin tuaj dhe trajektoren e SpaceX. Jam përpjekur të mos humbas asnjë nisje të vetme të SpaceX që kur CRS-1 u ngrit në fund të 2012, pasi jetoj afër Bregut Hapësinor të Floridës. Teknologjia e SpaceX ka lejuar Shtetet e Bashkuara të kthejnë fluturimet njerëzore në terrenin e brendshëm dhe ka prezantuar anijen kozmike Crew Dragon, të cilën shpresoj ta shoh të fluturojë në dekadat e ardhshme.

Kohët e fundit, SpaceX fuqizoi misionin Inspiration4. Ai mundësoi një ekuipazh astronautësh jo të agjencisë hapësinore të orbitonin rreth Tokës për tre ditë dhe vërtetoi se dikush me një protezë të brendshme (Hayley Arceneaux, një e mbijetuar e kancerit të kockave pediatrike) mund t’i rezistonte stresit të fluturimit në hapësirë. Unë sinqerisht besoj se SpaceX do të jetë një pjesë e madhe e krijimit dhe mbajtjes së asaj që Dr. Gerard K. O’Neill e quajti “The High Frontier” – banim i përhershëm në hapësirë.

Nën udhëheqjen tuaj, SpaceX sigurisht që ka përmbushur përgjegjësitë e saj teknike në lëshimin e automjeteve që janë vërtet të ripërdorshme dhe të gjithanshme. Sidoqoftë, pavarësisht nëse e besoni apo jo, statuja juaj në botën e fluturimeve hapësinore kërkon që ju të mbani një sasi të caktuar përgjegjësie sociale. Aktualisht, komuniteti ynë është në një pikë kthese, dhe gjatë vitit të kaluar, shumë histori të pabarazive gjinore dhe, më shqetësuese, ngacmimet seksuale kanë qenë në krye të shumë bisedave në Twitter.

Tweet-i juaj mund t’u jetë dukur për të qeshur fansave tuaj kryesisht meshkuj dhe ndoshta nuk e keni menduar shumë kur e keni bërë atë. Por për shumë gra (dhe burra) në këtë komunitet, ai shërbeu si një kujtesë që gratë shihen përgjithësisht si një mall fizik, dhe jo si njerëz të vërtetë për t’u respektuar në vendin e punës ose më gjerë.

Ne gratë po bëjmë gjëra të mahnitshme në komunitetin hapësinor. Aktualisht, astronautja Megan McArthur po përfundon një rritje në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​pasi është dërguar atje nga një anije kozmike Crew Dragon; Astronautja Kayla Barron do të fluturojë këtë javë për në të njëjtin destinacion, gjithashtu në bordin e një Crew Dragon. Dr. Sian Proctor sapo u kthye nga misioni Inspiration4 dhe po ndan përvojën e saj të fluturimit në hapësirë ​​me entuziastë në mbarë botën, duke u dhënë atyre shpresën se ndoshta një ditë, ata do të kenë një shans për të fluturuar në hapësirë ​​me një raketë të fuqishme SpaceX. Dhe sigurisht që është shembulli i lartpërmendur i Arceneaux, i cili vërtetoi se një e mbijetuar nga kanceri ka më shumë se “Gjërat e duhura”. Nëse do të shtoja të gjitha gratë në karriera të lidhura me hapësirën që po bëjnë punë të jashtëzakonshme në Tokë, duke përfshirë Gwynne Shotwell të SpaceX, kjo pjesë do të kishte madhësinë e një grupi enciklopedish. Ju ndoshta e kuptoni qëllimin tim me këto që po them.

E admiroj shumë vizionin dhe punën tuaj, por ajo që po ju kërkoj është të jeni të përgjegjshëm për atë që postoni në mediat sociale dhe të mendoni se si mund të duket për miliona njerëz që shohin postimet tuaja çdo ditë. Unë besoj se një lider me popullaritetin tuaj mund ta kthejë valën dhe të ndihmojë botën e hapësirës të bëhet një komunitet ku festohet barazia e vërtetë midis kolegëve dhe ngacmimi seksual t’i përkasi të shkuarës.

Për të cituar astronautin e ndjerë Dr. Philip Chapman, “Ajo që po bëjmë do të mbahet mend kur Vietnami dhe madje e gjithë lufta komunisto-kapitaliste të jenë po aq në errësirë sa Luftërat e Peloponezit, por ka pak ndërgjegjësim publik se çfarë gjëje të jashtëzakonshme është të jetosh tani.” Deri tani, shpresoj se jeni të vetëdijshëm se keni fuqinë për t’i bërë publikut të dijë “çfarë gjëje e jashtëzakonshme është të jetosh tani” dhe se si të gjithë njerëzit nevojiten për të realizuar ëndrrën e fluturimit në hapësirë.

Fansja juaj,

Emily Carney

Lexoni: Humbje rekord për Elon Musk, 50 miliardë dollarë vetëm në 2 ditë

/Emily Carney në medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0