Një hap më pranë leximit të mendjes/ Shkenctarët sjellin makinën që ndihmon të paralizuarit të flasin. - Business Magazine Albania

Një hap më pranë leximit të mendjes/ Shkenctarët sjellin makinën që ndihmon të paralizuarit të flasin.

Leximi i mendjeve mund të duket si diçka e fantashkencës, por teknologjitë më të fundit që interpretojnë aktivitetin e trurit janë reale dhe përmirësohen çdo vit. Teknologjia më e fundit vjen nga Stanford dhe ka shumë potencial për të ndihmuar ata që jetojnë me paralizë të cilët kanë humbur aftësinë për të folur me zë të lartë. Në pranverën e vitit 2021, një ekip shkencëtarësh nga Stanford publikuan lajmet për një sukses të jashtëzakonshëm në Natyrë. Në një zbulim mbresëlënës, ekipi zhvilloi një ndërfaqe tru-kompjuter (BCI) e cila mund të përkthejë “shkrimin e trurit” në tekste.

Profesorët Jaimie Henderson dhe Krishna Shenoy u bashkuan me autorin kryesor Frank Willett për të publikuar suksesin mbresëlënës të një studimi të kryer me një temë. Një burrë 65-vjeçar, i quajtur T5 për anonimitet, u paralizua në vitin 2007 dhe humbi përdorimin e gjymtyrëve të tij. Burri kishte marrë pjesë më parë në një studim me ekipin e Stanfordit, ku ai shkroi fjalët me mendimet e tij. Në eksperimentin e mëparshëm, sensorët lexonin sinjalet e trurit për të interpretuar se cilët taste të tastierës donte të përdorte. Eksperimenti i vitit 2021 përdori një strukturë të ngjashme, por një qasje konceptuale të ndryshme.

Lexo edhe:  Automjetet në garë drejtohen nga algoritmet

Dy çipa truri-kompjuter-ndërfaqe u implantuan në trurin e T5 në mënyrë që të monitoronin korteksin motorik, pjesa e trurit përgjegjëse për lëvizjen e duarve. Elektrodat në çip monitorojnë aktivitetin e trurit, duke raportuar informacionin në një kompjuter. T5 iu kërkua të trajnonte kompjuterin duke përdorur mendimet e tij. Ai imagjinoi të shkruante çdo shkronjë të alfabetit shumë herë për të trajnuar algoritmin. Përfundimisht, inteligjenca artificiale mësoi sinjalet e trurit të tij për secilën shkronjë dhe ishte në gjendje t’i interpretonte shkronjat si të vizualizuara T5. Këto letra u kthyen në tekst. “Ne kemi mësuar se truri ruan aftësinë e tij për të përshkruar lëvizje të bukura një dekadë të plotë pasi trupi ka humbur aftësinë e tij për të ekzekutuar ato lëvizje,” vuri në dukje Ëillet.

Pasi u trajnua algoritmi, studiuesit i kërkuan T5 të kopjonte fjali në një ekran dhe më pas të shkruante në formë të lirë. Duke iu përgjigjur pyetjeve, T5 ishte në gjendje të shkruante 90 karaktere ose rreth 18 fjalë në minutë. Ekipi gjeti një shkallë gabimi prej rreth një gabimi për 18 ose 19 fjalë. Ndërsa raporti i gabimit ishte pak më i lartë në tekstin e formës së lirë, një funksion i korrigjimit automatik zgjidhi shumicën e çështjeve. Të dyja normat janë në mënyrë dramatike më të shpejta se metoda e mëparshme e “shtypjes” në studimin e kaluar të ekipit. Nëntëdhjetë karaktere në minutë është e krahasueshme me shpejtësinë e shtypjes me dorë të meshkujve të moshës T5, që është rreth 115 karaktere ose 23 fjalë në minutë.

Ky BCI është një hap i madh përpara për teknologjinë. Sidoqoftë, aktualisht është miratuar vetëm për përdorime kërkimore.

MyModernMet

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0